جذابیت عشق و روایت زندگی روشنفکران ایرانی

تورج زاهدی از انتشار رمان «جذابیت عشق» خبر داد و گفت: این کتاب درباره زندگی روشنفکران بعد از انقلاب است.

به گزارش مد و مه این نویسنده به ایسنا گفت: این کتاب رمانی منحصر به فرد است که موضوع آن برای اولین بار مطرح شده است. در این رمان به زندگی روشنفکران ایران بعد از انقلاب پرداخته می‌شود و در تهران امروز با شرایط کنونی سیر می‌کند. تا به حال در آثار دیگران ندیده‌ام که به این موضوع با این دقت پرداخته شود. ممکن است تلویحا به زندگی برخی از اهالی قلم و هنر نگاه شود اما در این رمان دقیقا بر زندگی روشنفکران تمرکز شده است.

او با بیان این‌که «من اساسا برای داستان خیلی اهمیت قائل هستم»، اظهار کرد: این اثر گزارشی نیست چون من معتقدم اگر رمان نخواهد داستان بگوید پس باید چه بگوید؟ مدیوم داستان مدیومی است که باید چیزی در ‌آن روایت شود. اگر کسی نمی‌خواهد داستان بگوید باید یک وسیله دیگر را انتخاب کند.

زاهدی ادامه داد: متاسفانه اساسا در ایران داستان‌گویی با نوعی تحقیر روبه‌رو می‌شود. شاید خیلی از داستان‌ها بی‌ارزش شده و اهالی قلم به این نتیجه رسیده‌اند که اساسا داستان بی‌ارزش است. اما نمی‌توان گفت چون خیلی از آدم‌ها به خاطر مشکلات ارزش‌هایشان را از دست داده‌اند، پس آدمیت ارزش ندارد. درواقع نمی‌توان حکم کلی داد.

او همچنین بیان کرد: حتی در یک متن ساده هم داستان در مرکز قرار دارد. مهم این است که در این داستان‌ها حکمتی گفته شود. گلستان سعدی، مثنوی مولانا و حتی قصص قرآنی هم داستان و داستانک‌هایی هستند که در آن‌ها حکمت بیان می‌شود، اما من می‌بینم که معمولا داستان‌نویس‌ها ظاهر را پیچیده می‌کنند ولی در باطن چیزی بیان نمی‌شود. من معتقدم ظاهر داستان باید ساده باشد و اگر پیچیدگی و حکمتی هم هست در باطن مطرح شود.

این نویسنده درباره علت پررنگ بودن تهران در این رمان گفت: نه فقط آدم‌ها شخصیت رمان من هستند بلکه تهران هم به علت سال‌های زیادی که در آن زندگی کرده‌ام، یکی از شخصیت‌های رمان من است. کمتر می‌بینم که در رمان‌ها شهر یا مکان با جزئیات کامل مطرح شود. در رمان «کلیدر» محمود دولت‌آبادی مکان‌ها با جزئیات توصیف شده‌اند و جغرافیای آن به خوبی آمده است، اما در اکثر کارها این جزئیات کمتر تصویر می‌شود.

زاهدی افزود: چون تهران مسکن روشنفکران ایران است در این داستان توجه بیشتری به آن شد. بسیاری از روشنفکران ایران اهل شهرستان‌ها هستند اما در تهران زندگی می‌کنند.

او درباره بازخورد توجه به تهران در رمان‌هایش اظهار کرد: من تهران را به عنوان یکی از شخصیت‌ها وارد داستان کرده‌ام و حس و حال خیابان‌ها را نوشته‌ام. پیش می‌آید که خوانندگان آثارم با من تماس می‌گیرند و می‌گویند در خیابانی که در کتاب من آمده حضور دارند و با اسم آن خیابان به یاد کتاب من افتاده‌اند. حتی عبدالله اسفندیاری در جلسه نقد رمان «تصرف» در سرای اهل قلم گفت، از برخی از خیابان‌های تهران که رد می‌شود یاد داستان‌های من می‌افتد.

کتاب «جذابیت عشق» در 727 صفحه و قطع رقعی، با شمارگان 1200 نسخه و قیمت 43000 تومان در انتشارات نیستان منتشر شده است و تا پایان هفته در دسترس قرار خواهد گرفت.

پیش‌تر از تورج زاهدی کتاب‌های «خانه پریان»، «دعوت به ماوراء» و «تصرف» منتشر شده است.

مد و مه/دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴

نظرات:
اخبار برگزیده