دگرگونی در نشر افراز

انتشارات افراز به زودی نمایشنامه «دگرگونی» نوشته ارنست توللر را با مترجم محمد حفاظی وارد بازار نشر خواهد کرد.

به گزارش مد و مه، به نقل از  مهر، نمایشنامه «دگرگونی» اثری اکسپرسیونیستی است که مضمونش درباره تلاش جوانی به‌نام فردریش برای اثبات وجود و هویت خویش است.

او در راه اثبات وجود و هویت خویش، از خانواده، عشق و تحصیل در دانشگاه دست می‌کشد و داوطلبانه به میدان جنگ می‌رود و وقتی کشت ‌و کشتار بی‌رحمانه و نا‌بسامانی‌ها را به چشم می‌بیند این پرسش در ذهنش مطرح می‌شود که آیا هدف او ارزش این همه خون‌ریزی و نابودی را دارد؟ در ادامه داستان «دگرگون» می‌شود و راه درست را آگاه کردن مردم از فجایع جنگ و خدمت به انسان و ترویج انسانیت می‌داند.

عنوان نمایشنامه به زبان آلمانی Die Wandlung است که در منابع انگلیسی به دو صورت Transfiguration و Transformation آمده است و معادل‌های آن‌ها به فارسی، استحاله، تحول، تغییر، دگردیسی، تغییر سیما، تجلی، تبدیل و دگرگونی است که مترجم «دگرگونی» را برگزیده است.

ارنست توللر در رویارویی با هیولای خون‌ریز جنگ، «انجمن سیاسی- فرهنگی جوانان آلمان» را با هدف پایان دادن به جنگ بنیان نهاد و به همین علت از دانشگاه اخراج شد و به مونیخ رفت تا در راه‌اندازی اعتصاب کارگران کارخانه اسلحه‌سازی و تعطیلی آن شرکت کند. توللر و دیگر رهبران اعتصاب دستگیر و روانه زندان شدند.

توللر نمایشنامه‌ «دگرگونی» را در زندان به‌پایان برد که نخستین بار در سپتامبر ۱۹۱۹ به‌کارگردانی کارل ماینز مارتین در برلین اجرا شد. او در سال ۱۹۳۶ به نیویورک مهاجرت کرد و در ۱۹۳۹ با شنیدن خبر فرستاده شدن خواهر و برادرش به اردوی کار اجباری دچار یأس و ناامیدی شد و در هتلی در نیویورک به زندگی خود خاتمه داد.

نمایشنامه «دگرگونی» در ۸۸ صفحه با تیراژ هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۶ هزار و ۶۰۰ تومان به چاپ خواهد رسید.

مد و مه/شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

نظرات:
اخبار برگزیده