دومین جایزه‌ی داستان کوتاه بهاران برگزیدگان خود را شناخت

دومین جایزه‌ی داستان کوتاه بهاران برگزیدگان خود را شناخت

به گزارش مد و مه، دومین دوره جایزه داستان کوتاه بهاران با ارسال یک داستان کوتاه و با موضوع آزاد برای تمام فارسی‌زبانان، عصر چهارشنبه ۲۲ اسفند؛ در سالن خوانش‌خانه‌ی ساعدی موسسه‌ی بهاران با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد. هیات داوران این دوره را سروش روح‌بخش، کیوان ارزاقی و شرمین نادری عهده دار بودند.

در این برنامه ابوالفضل بانی؛ مدیر عامل موسسه بهاران، محمودآموزگار ناشر و اسداله امرایی مترجم سخن گفتند.
بیانیه‌ی دومین جشنواره‌ی داستان‌کوتاه بهاران را شرمین نادری رئیس هیات داوران قرائت کرد.
در این بیانیه آمده است:

1. مجموعه آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره پس از حذف نام و نشان نویسنده بین ما داوران تقسیم شد. هر کدام از ما سه نفر در مرحله اول به شیوه حذفی به سی داستان رسیدیم که در نهایت نود قصه‌ای شد که به مسابقه راه پیدا کرد. این نود قصه را هر سه‌مان خواندیم و از میان آن نفری ده قصه انتخاب کردیم تا در مجموع سی قصه وارد مرحله قضاوت نهایی شود. البته تعداد نهایی این مرحله کمتر از سی قصه بود چون تعدادی از قصه‌ها انتخاب همه ما بود. اتفاق ی که کار ما را در جلسه حضوری داوری نهایی ساده‌تر کرد. ما در جلسه بحث حضوری‌مان در نهایت از بین سی قصه سه قصه اول و هفت قصه برگزیده را انتخاب کردیم.
2. همه ما اعتراف کردیم که چه خوب می‌شد اگر جشنواره دست‌کم بیست برگزیده داشت. چون انتخاب بین سی قصه نهایی برای همه‌مان دشوار بود. هر کدام از این قصه‌ها دست کم در جنبه‌ای از جنبه‌های قصه‌نویسی بخش خلاق یا تازه‌ای داشت که برایمان جذاب بود. با این حال روشن بود که نویسندگان آن احتمالا از امکان یادگیری کلاسیک قصه‌نویسی محروم بوده‌اند و با وجود بخش‌های تر و تازه قصه‌هاشان تعادل و توازنی در مهارت‌های مختلف نگارش نداشتند. یا ایده خوب بود و نثر ضعیف. یا شخصیت جذابی وجود داشت و ساختار ناهمگون. یا روایت‌ دلنشینی بود فاقد پی‌رنگ. در نهایت ما در نهایت حسرت ناچار به حذف بیست قصه شدیم و نتیجه نهایی همان‌ است که امشب اعلام خواهد شد. ما عمیقا امیدواریم چه برگزیده‌های این جشنواره و چه آنهایی که با دلی اندوهبار حذف شدند بزودی صداهای تازه ادبیات ایران باشند.
3. اغلب قصه‌هایی که خواندیم تلخ بودند و چه جای شگفتی وقتی ادبیات آیینه وضعیت اجتماع است. با این حال قصه‌گویی در طول تاریخ سمت دیگری هم داشته است. سمتی که پیامبرانه امید را زنده نگه می‌داشته. سمتی که به مردمان انگیزه می‌داده در میانه بیابان کشتی بسازند.
ما داوران جشنواره داستان کوتاه بهاران آرزو می‌کنیم روزی از میان قصه‌های شما قصه‌ای بخوانیم که با طنین صدای پیشگامان قصه‌گویی کهن بگوید : “کمی‌ دورتر را بنگرید. آن ابرها که می‌آیند خواهند بارید. “

به دبیرخانه‌ی این جشنواره بیش از ۷۰۰ داستان رسیده بود، که از میان این آثار جایزه‌ی نقدی و تندیس جشنواره به ترتیب به
برگزیده‌ی اول مجید قدیانی
برگزیده‌ی دوم مصطفی میرزایی
برگزیده‌‌ی سوم دانیال همتیان

اهدا شد. همچنین به نفر سوم تا دهم لوح تقدیر دومین جشنواره‌ی داستان کوتاه بهاران تعلق گرفت.

مد و مه/جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده