#وجیزه - ح امیدی سرور/ چگونه نسل قلم منتشر شد و ما احساس پیری کردیم؟!

#وجیزه - ح امیدی سرور/  چگونه نسل قلم منتشر شد و ما احساس پیری کردیم؟!

#وجیزه

یادداشتهای فرهنگی و هنری حمید رضا امیدی سرور در کانال تلگرامی مد و مه

چگونه نسل قلم منتشر شد و ما احساس پیری کردیم؟!

عرض شود که در این دوره رکود و خرابی بازار کتاب، نشر نو یکی از انگشت شمار ناشرانی است که تولیداتش باعث می شود احساس کنیم در این کالبد کم جان هنوز نشانه‌هایی از حیات دیده می‌شود که می توان به آن امیدوار بود. این را هم به لحاظ کیفی در این آثار می توان مشاهده کرد و هم به لحاظ کمی و امیدواریم این روند ادامه دار باشد.

در میان آثار تازه منتشر شده نشر نو، یکی از نام ها زیاد دیده می‌شود خشایار دیهیمی است که گویا تصمیم گرفته بخشی از ترجمه های قدیم و جدید خود را و یا مجموعه‌هایی که سرپرستی کرده، در نشر نو گرد هم آورده و دوباره منتشر کند، به ویژه اینکه برخی از این کتابها با وجود استقبالی که از آنها شد، به دلایل مختلف تجدید چاپ نشدند .

مجموعه خواندنی و ارزشمند نسل قلم، شامل بخش قابل توجهی از همین آثار است که نخست در اویل دهه هفتاد انتشار آن ناشرانی پراکنده آغاز شد.  قریب سی جلد از این کتابها  منتشر شده بود که نشر کهکشان وارد گود شد و متاسفانه زمانی که شمار آنها از صد و ده عنوان گذشته بود و در میان مخاطبان شناخته شده بود انتشارش متوقف شد.

در سالهای پایانی دهه  هشتاد نشر ماهی به نیت انتشار دوباره این مجموعه ، قریب ده عنوان از این کتابها را با سروشکلی تازه و بهتر از گذشته به بازار فرستاد ؛ اما کار در آغاز راه متوقف شد و امروز نوبت به نشر نو رسیده که پنج عنوان از این کتابها را در قطع و ظاهری تازه به بازار کتاب فرستاده است هر چند که در طراحی جلد آنها ردی از نشانه های چاپ نخست کتاب نیز می توان دید که از رویکرد حرفه‌ای و بصیرت هنری عرضه‌کنندگانش حکایت دارد.

 این کتابها در  واقع ترجمه مقالات دايره‌المعارف ادبيات جهان است كه انتشارات اسكريبنرز متولی آن بود. آثاری خواندنی و موجز با حجمی کمتر از صد صفحه که به نیت شناساندن چهارچوب فکری و ویژگی های هنری و ادبی آثار این نویسندگان نوشته شده است.

در این کتابها اگرچه اشاراتی به زندگی هر نویسنده شده است، اما این اشاره مختصر در رهگذر مروری بر آثار آن نویسنده ارائه می شود  در واقع بستری ست برای روشن شدن رویدادهایی که در شکل گیری زیربنای فکری این آثار دارای اهمیتند.

نشر نو در گام نخست پنج کتاب از این مجموعه  به بازار فرستاده است. «نسل قلم» از شماره ۱ تا ۵ به زندگی و اندیشه‌های هرمان ملویل، جورج ارول، پابلو نرودا، آنا آخماتو، کارل فوئنتس می‌پردازد.

امیدواریم این بار مجموعه حاضر به سرانجامی در خور برسد و نه تنها 114 کتاب پیشین که عناوینی تازه نیز  در آهن منتش شده و به دست علاقمندان برسد که کتابهایی بسیار خوب برای کسب آشنایی مقدماتی (اما نه سطح پایین!)  با این آثار است.

باید اعتراف کنم با دیدن این کتابها هم احساس دلتنگی کردم و هم ترس. دلتنگی به دلیل خاطره خرید برخی از این کتابها که به بیست و پنج سال پیش برمی گشت، بیست . پنج سال؟! ربع قرن...چقدر پیر شده ایم!

وترس از این که اگر خوش شانس هم باشیم و اتفاق غیر منتظره ای نیفتد،  چقدر فرصت باقی مانده کوتاه است.
جلد به جلد همین کتابهای نسل قلم به یادمان که نه به رخمان می کشند که کتابهای نخوانده بسیاری مانده، خیلی بیشتر از فرصت باقی مانده....

 

مد و مه/پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده