چرا باید «اختراع قوم یهود» را بخوانیم؟ / رضا تهرانی

چرا باید «اختراع قوم یهود» را بخوانیم؟ / رضا تهرانی

درباره «اختراع قوم یهود»  اثر شلومو زند

از کنار این کتاب ساده نگذرید!

رضا تهرانی

نشر نو که بعد از یک دوره رکود، چند سالی است دوباره احیا شده، آثار شاخص فراوان به بازار داده است، کتابهایی که هم به کار اهل فن (در آن حوزه خاص) می‌آیند و هم برای دیگر علاقمندان کتاب یک فرصت محسوب می‌شوند تا بر دانش خود بیفزایند و جهان را بهتر و عمیق تر بنگرند. سیاهه این کتابها آنقدر زیاد هست که در این مختصر مجال اسم بردن از همه آنها نیست. کافی‌ست سری به وب‌سایت نشر نو بزنید و با خیال راحت گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید، با این فرض که اغلب این کتابها هم از نظر محتوا و هم از منظر کیفیت،  ارزش بهایی  را که بایت آنها می‌پردازید  دارند. حتی حالا که به یمن شایستگی سیاست‌مردان،  بهای کتاب نیز همانند دیگر ملزومات زندگی ارتقاء یافته است و این همه نمودار پیشرفت روز افزون ماست.

از اصل ماجرا دور نیفتیم، در روزهای اخیر کتابی به همت نشر نو و با ترجمه احمد علیقیان به بازار آمده تحت عنوان «اختراع قوم یهود»؛ کتابی درباره تاریخ قوم یهود و ایضاً ولد نامشروع آن که به نام اسرائیل می‌شناسیم.

حسن این کتاب اما در این است که توسط یک تاریخ دان و استاد دانشگاه نوشته شده که خود یهودی است و در اسرائیل زندگی  کرده  و در  دانشگاه‌های همین کشور تدریس می‌کند. کتاب خود را نیز به زبان عبری نوشته و در همین کشور منتشر کرده است. کتابی که در مدت زمان کوتاهی به زبانهای دیگر هم ترجمه شده و خوشبختانه حالا نیز به فارسی در آمده است. بنابراین با خیال راحت می توان به سراغ آن رفت که هم از زبانی علمی برخوردار است و هم فارغ از جانبداری (چه از موضع مخالف و چه موافق) نوشته شده است. مختصرش اینکه مطمئن باشید مخالفت نویسنده با حکومت صهیونیستی باعث نشده محتوای کتاب جهت دار باشد و واقعیت ها دگرگونه ارائه شده باشند.

شلومو زند در کتاب خود دست روی نکاتی گذاشته که بنیانهای تاریخی مورد تاکید رژیم صیونیستی را به چالش می‌کشد. نمونه اش ماجرای رانده شدن یهودیان از سرزمین مقدس خود و یا پراکندگی دو هزارساله یهودیان در سراسر دنیا و ... که در واقع مهمترین شاخصه‌هایی هستند که رژیم صهیونیستی  اصول شکل‌گیری خود را روی آن بنا کرده است.

با این کتاب که در زمان انتشارش حواشی زیادی را هم به دنبال داشت ضرورت شکل گیری رژیم صیونیستی زیر سوال می رود و از دیگر سو خط بطلانی می کشد بر پیوندی که سردمداران جنبش صهیونیستی در سده اخیر میان یهودیت و صهیونیسم برقرار کرده اند.

 «اختراع قوم یهود» کتابی است پرو پیمان در پانصد صفحه که آموزه های تاریخی فراوانی برای خواننده خود می‌تواند داشته باشد، بخصوص برای آنها که می‌پسندند به دور از شعار و متکی بر شعور بر واقعیت های تاریخی شکل گیری رژیم صهیونیستی واقف شوند.

در پشت جلد کتاب آمده است: «این شاهکار تاریخی روایتی از تاریخ یهود و اسرائیل به‌دست می‌دهد. شلومو زند، مورخ اسرائیلی، با کشیدن خط بطلان بر افسانۀ تبعید اجباری یهودیان در قرن اول به دست رومیان چنین استدلال می‌کند که بیشتر یهودیان امروز فرزندان نوکیشان هستند که زادگاهشان در سراسر خاورمیانه و اروپای شرقی پراکنده بود.»

این کتاب در اسرائیل به مدت قریب به پنج ماه در صدر لیست آثار پرفروش قرار داشته است و همان گونه که خوانندگان بسیار یافته، مخالفانِ زیادی  نیز  در کشور خود داشته که امری دور از انتظار نیست.  نویسنده کتاب  برنده جایزه «امروز» در فرانسه شده است.

فرصت خواندن این کتاب بخصوص برای آنها که دستی در سیاست دارند، یک ضرورت است تا لااقل با آگاهی و درک درستی از رزیم اشغالگر قدس به مقابله با آن بپردازند و همانند رئیس جمهور پیشین (آن معجزه هزاره سوم) حرفهایی نزنند که بیشترین منافع را برای صهیونیسم دربر داشته باشد!

مشخصات کتاب/

«اختراع قوم یهود»  

نویسنده: شلومو زند

ترجمه: احمد علیقلیان

ناشر: فرهنگ نشر نو، چاپ اول، 1397

532 صفحه، 65000 تومان

مد و مه/پنجشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده