از تازه های نشر بیدگل / «زیبایی شناسی نمایشی» اثر ژان ژنه

از تازه های نشر بیدگل / «زیبایی شناسی نمایشی» اثر ژان ژنه

کتاب "زیباشناسی نمایشی" حاوی مجموعه مقالات ژان ژنه، نامه‌ها و گفت‌وگوهایی است که درباره ژنه انجام شده است. این اثر به تازگی توسط نشر بیدگل منتشر شده است.

در کتاب "زیباشناسی نمایشی" علاوه بر جنبه تئوریک به جنبه اجرای تئاتر نیز پرداخته شده، مترجم کتاب مهتاب بلوکی که به طور تخصصی به ترجمه آثار ژان ژنه می‌پردازد در باره کتاب گفته است که : به طور کلی این کتاب راهنمای خوبی برای هنرمندان عرصه تئاتر محسوب می‌شود. مجموعه‌ای از توصیه‌های ژنه به کارگردانان و بازیگران است برای این‌که چگونه روی صحنه ظاهر شوند و ایفای نقش کنند یا صحنه‌آرایی به چه نحوی باشد.

 در این کتاب نامه‌ای را می‌خوانید که ژنه به ناشر اصلی‌اش نوشته و ممکن است ابتدایی به نظر برسد ولی مفاهیم عمیقی دارد. ژنه در کشور فرانسه از نویسندگان ثروتمند محسوب می‌شود ولی از ابتدا ثروتمند نبود. در خلال این نامه‌ها متوجه می‌شویم او برای آسایش اقتصادی خیلی تلاش کرده و تا حدود زیادی دغدغه مالی داشته است. جنبه اقتصادی و فرهنگی در نامه‌های ژنه منعکس است.

در کتاب "زیباشناسی نمایشی" از نمایشنامه‌های اصلی ژنه به مراتب صحبت شده و برای درک بهتر مخاطبان خلاصه آثار "مراتب عالیه"، "کلفت‌ها"، "بالکن"، "سیاهان" و "پاراوان‌ها" ارائه شده است.

برای شناخت آثار ژان ژنه باید با ادبیات و لحن او همراه شد. ژنه متناقض و اغراق‌آمیز می‌نویسد، همچنین بازی انعکاس از دیگر محورهای آثار اوست. کتاب زیبایی‌شناسی نمایشی ژان ژنه ما را از طریق نوشته‌های خودِ او با محورهای آثارش آشنا می‌کند.

نوشته‌هایی که در این کتاب از ژنه انتخاب و ترجمه شده، (جز یک مورد) نوشته‌های نظری نیستند، بلکه متونی هستند پراکنده و برگزیده از میان یادداشت‌ها و توصیه‌های اجرایی ژنه به کارگردانان و بازیگران آثارش، نامه‌های ژنه به ناشرانش که اهمیت مسئلۀ مالی را برای یک نویسنده روشن می‌کند و نیز چند متن در مورد خود ژنه آن‌گونه که دیگران او را می‌دیدند.

ژان ژنه شاعر، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس برجسته فرانسوی (1910-1986) از دوستان نزدیک ژان پل سارتر فیلسوف فرانسوی بود.

اکنون که در فضای هنر نمایش ما علاقۀ مجددی به آثار ژنه و راهکارهای او در امر اجرا ایجاد شده است، شاید این متون الهام‌بخش کارگردانان و هنرپیشگان باشد.

مد و مه/چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده