این چشم بادامی رِند فقط اصل نوبل را می خواهد!

این چشم بادامی رِند فقط اصل نوبل را می خواهد!

در حاشیه انصراف موراکامی از جایزه جایگزین نوبل

مد و مه: حتما شنیده اید که امسال آکادمی برگزاری جایزه نوبل ادبیات در سوئد به دلیل حاشیه‌هایی که کارمندانش در سال گذشته ایجاد کردند برنده‌ای اعلام نخواهد کرد و قرار شده است در سال 2019 دو نفر را به عنوان برنده جایزه نوبل معرفی کند. این تصمیم در پی انتشار رسوایی‌های جنسی برخی از کارمندان این آکادمی اتخاذ شد.حالا رسوایی جنشس چه ربطی به ندادن جایزه نوبل دارد بماند!

پس از این اتفاق گروهی از شخصیت‌های فرهنگی از جمله نویسندگان، خبرنگاران، و بازیگرانِ کشور سوئد تصمیم گرفتند آکادمی جدیدی تشکیل دادند و از کسانی که در حوزه نشر و کتاب اشتغال دارند درخواست کردند نامزد موردعلاقه خود را معرفی کنند. در نهایت 4 نویسنده به عنوان نامزدهای نهایی معرفی شدند: هاراکی موراکامی از ژاپن، ماریس کونده از فرانسه، کیم توی از کانادا، و نیل گایمن از انگلیس.

هاروکی موراکامی  ضمن تشکر از این اکادمی سوئدی خواست نامش را از فهرست نامزدهای نهایی حذف کنند و اعلام کرد دوست دارد تمرکز بیشتری را صرف نوشته‌هایش کند! «دوست دارم به دور از توجه رسانه‌ها باشم و بر روی کارم تمرکز کنم.» این خبر را سخنگوی آکادمی جدید سوئدی در فیسبوکِ این جایزه اعلام کرد و جزئیات بیشتری از تصمیم موراکامی ارائه نداد.

اما چرا موراکامی تا سالهای پیش که در خود جایزه نوبل کاندید می شد، نمی خواست نام او را حذف کنند تا روی نوشتن تمرکز داشته باشد!

این تصمیم نشان می دهد که اتفاقا آقای مورا کامی حسابی حواسش جمع و البته موقعیت شناس هم هست. البته حواسش معطوف خود جایزه نوبل است نه جایگزین آن. اول اینکه گرفتن جایگزین جایزه نوبل را هم شکست مادی می داند و هم معنوی چرا که هم مبلغ درشت جایزه از کف می رود و هم اینکه درتاریخ به کسی معروف می شود که نتوانست نوبل بگیرد و جایگزین یا بدلش را گرفت.

بنابراین با رندی بهانه آورده و خود را کنار می کشد چرا که اگر امسال جایزه جایگزین را بگیرد بعید نیست در سالهای بعد گرفتن نوبل اصلی تحت الشعاع این جایزه جایگزین قرار بگیرد و شانس خود را از دست بدهد، آن هم در زمانی که قرار است دو برنده برای جایزه نوبل داشته باشند و با توجه به کاندید شدن های او در سالهای اخیر هیچ بعید نیست در سال بعد که قرار است به دو نفر به جای یک نفر جایزه بدهند ، مورکامی یکی از همین دونفر باشد.

البته سه نامزد دیگر در فهرستِ آکادمی جدید سوئد از حضور در این فهرست تشکر کردند و اشتیاق زیادی دارند برنده این جایزه باشند! البته آنها نه رندی موراکامی را دارند و نه اندازه او برای گرفتن جایزه نوبل روی بخت خود حساب می کنند.

مد و مه/چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده