سه رمان از ادبیات جنایی معمایی اسکاندیناوی پشت ویترین رفت

سه رمان از  ادبیات جنایی معمایی اسکاندیناوی پشت ویترین رفت

انتشار کتاب‌هایی به قلم یو نسبو و هنینگ مانکل به فارسی

انتشارات آونددانش سه کتاب از ادبیات جنایی معمایی اسکاندیناوی را در بهار امسال راهی بازار کتاب کرد.

رمان «هرم» نوشته هنینگ مانکل با ترجمه مرجان اندرودی و هیرش خیر است. هنینگ مانکل، نویسنده‌ سوئدی و منتقد و فعال اجتماعی چپ بود. او در کتاب‌ها و نمایشنامه‌هایش به‌طور مداوم مسائل نابرابری اجتماعی و بی‌عدالتی‌ها در سوئد و خارج از کشور را برجسته می‌کند.

«هرم» مجموعه‌ای است از اولین پرونده‌های «کرت والاندر» معروف‌ترین کارآگاه کتاب‌های جنایی معمایی اسکاندویناوی، مفصل‌ترین این پرونده‌ها ماجرای مردی در همسایگی والاندر است که خودکشی می‌کند. اما والاندر متوجه رفت و آمدهای مشکوکی به خانه او بعد از مرگش می‌شود. کم‌کم والاندر به نظرش می‌رسد که این مرد باید به قتل رسیده باشد. این مرد سال‌ها پیش الماس‌هایی را دزدیده است. شریک او در این دزدی به زندان افتاده و حالا برای تسویه حساب برگشته و این پیرمرد و معشوقه‌اش را کشته است.رمان «هرم» به تازگی در 594 صفحه به قیمت 47500 تومان در گروه مجموعه یخ: جنایت‌های اسکاندیناوی منتشر شده است.

رمان «کفش‌های ایتالیایی» رمان دیگری از هنینگ مانکل است که توسط راضیه خشنود به فارسی برگردانده شده است. در این رمان با جراحی روبه‌رو هستیم که بعد از یک اشتباه در جراحی به علت مستی برای همیشه حرفه‌اش را رها می‌کند و به جزیره پدری‌اش پناه می‌برد و بیست و چند سال در آن‌جا به تنهایی زندگی می‌کند. تنها کسی که جراح با او در ارتباط است پستچی است که هفته‌ای سه مرتبه برای جراح نامه می‌آورد، نامه‌هایی که بیشتر نامه‌های تبلیغاتی و بروشورهای پزشکی هستند. در یکی از این مراجعه‌ها پستچی زنی را همراه خودش به جزیره می‌آورد که برای دیدن جراح آمده است. زن عشق سال‌های جوانی جراح بوده که جراح سی و چند سال پیش بی‌دلیل او را قال گذاشته است. زن دچار سرطان پانکراس است و وقت زیادی برای زندگی ندارد.رمان «کفش‌های ایتالیایی» به تازگی در 330 صفحه به قیمت 26500 تومان در گروه یخ:جنایت‌های اسکاندیناوی منتشر شده است.

رمان «آدم‌برفی» نوشته یو نسبو، نویسنده‌ سرشناس داستان‌های جنایی نروژی و موسیقی‌دان است. تا سپتامبر ۲۰۰۸ بیش از یک و نیم میلیون نسخه از رمان‌های یونسبو در نروژ به فروش رفت و نوشته‌های او به بیش از چهل زبان ترجمه‌شده‌است. مجموعه رمان‌های جنایی «هری هول»، اثر یو نسبو، درباره‌ مردی است که همیشه درحال گفتگو با ترس‌هایش است. انتخابی هم در این مورد ندارد. در تمام مدت پلیدی‌های درونی‌اش آنجا هستند و او نیازی به گشتن دنبال آنها ندارد.

 در رمان «آدم‌برفی» با زنی روبه‌رو هستیم که به شوهرش خیانت می‌کند. مرد قصد دارد از شهر برود و برای همیشه زن را رها کند. زن برای مرتبه آخر به دیدار مرد می‌رود و در این دیدار آخر فرزندش را هم به همراه می‌برد و فرزند متوجه خیانت مادرش می‌شود. چند سال بعد از این ماجرا کارآگاه دائم الخمری به نام «هری هول» مسئول رسیدگی به پرونده قتل‌های سریالی است. قاتل این قتل‌ها فقط زن‌ها را در روزهای برفی می‌کشد. قاتل درخواست می‌دهد که پرونده این ماجرا «هری هول» باشد و شروع می‌کند به بازی با او. مدارک مورد نیاز هری را در آدم برفی‌هایی که در صحنه جرم می‌سازد باقی می‌گذارد.رمان «آدم‌برفی» در 564 صفحه به قیمت 45000 تومان به تازگی در گروه یخ:جنایت‌های اسکاندیناوی منتشر شده است.

مد و مه/پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده