چگونه کتاب بنویسیم؟

چگونه کتاب بنویسیم؟

 مترجم : سحر حسابی

 

این روزها تب نویسندگی در میان علاقه‌مندان به کتاب افزایش یافته است. سؤال اینجاست که چگونه می‌توان داستانی خوب و جذاب نوشت. این مطلب را بخوانید تا جواب سؤال خود را بیابید.

به گزارش مدومه، ایبنا به نقل از مراکش وورلد نیوز نوشت: اگر درس خواندن و نوشتن جزء علایقتان است به شما تبریک می‌گوییم. نویسندگی یکی از بهترین راه‌های حضور در بین فرهیختگان دنیا است. اما باید بدانید نوشتن داستانی جذاب یا کتابی متفاوت و خوب چند قانون اساسی دارد. نوشتن کار آسانی نیست. به دستورالعمل‌های زیر توجه کنید تا شاید بتوانید مشکلات پیش رویتان در مسیر نویسنده شدن را حل کنید:
 
 داستان کتاب
قصه خلاصه‌ای از اتفاقاتِ در داستان شما است. طراحی و نگارش کتابی با قصه خوب بسیار اهمیت دارد. نخست هدف کتاب خود را مشخص کنید. دوست دارید کتاب مذهبی، سیاسی، اجتماعی یا هر موضوع دیگری را بنویسید؟ مشخص کردن ژانر کتاب به شما کمک می‌کند سیر روایت اتفاقات را بهتر تصویر کنید. از کتاب‌خانه‌های مختلف دیدن کنید و با خواندن کتاب‌های متنوع موضوع موردعلاقه‌تان را بیابید.
 
زیاد کتاب بخوانید
اگرچه چنین پیشنهادی کمی عجیب و متناقض با هدف‌مان به نظر می‌رسد اما باید بدانید برای خوب نوشتن باید خوب بخوانید. خواندن سبک‌های مختلف نگارش و موضوعات متنوع الهام‌بخش شما در نوشتن موضوعات خاص می‌شود.
 
 
موضوعی رایج در جامعه را انتخاب کنید
داستان‌های جذاب و گاهی وحشتناک در روزنامه‌هاو شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. هر کشور مشکلات و قهرمانان خود را دارد و پشت هر موضوع داستانی نهفته است. از اتفاقات واقعی دنیا برای نوشتن کتابتان الهام بگیرید.
 
در کلاس‌های نویسندگی ثبت‌نام کنید
بعضی از دانشگاه‌های معروف دنیا دوره‌های نویسندگی را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند و اغلب هزینه‌ای برای این دوره‌ها دریافت نمی‌کنند. اگر می‌توانید در کلاس‌های حضوری یا غیرحضوری نویسندگی شرکت کنید زیرا مربیان این دوره‌ها مسیر درست را به شما نشان می‌دهند.
 
اهمیت شخصیت‌های کتاب
شخصیت‌ها مهم‌ترین بخش یک کتاب هستند و بیشتر از عناصر دیگر در یاد خواننده باقی می‌مانند. اگر شخصیتی خلق می‌کنید داستان زندگی‌اش را روایت کنید و درباره نظرات و عکس‌العمل‌های شخصیت در برابر مشکلات و چالش‌های مختلف بنویسید.
 
قوانین متفرقه
موضوع جذابی برای کتاب انتخاب کنید.
پیام داستان را انتخاب کنید.
درباره تاریخچه موضوع کتاب خود تحقیق کنید.
 
اصطلاحی قدیمی در دنیا وجود دارد که می‌گوید: «هیچ چیز در دنیا جدید نیست.» هر قدم یا جنبش جدید در واقع شکل پیشرفته نسخه‌ای قدیمی‌تر است. از کتب تاریخی استفاده کنید و با حقایق مختلف دنیا آشنا شوید و در کتابتان چیزی جدید به دانسته‌های پیشین بیفزایید. به عنوان نمونه اگ قصد دارید کتابی درباره هلن در افسانه تروا بنویسید همان داستان پیشین را با کلمات متفاوت ننویسید. سعی کنید عناصر داستانی جدیدی به داستان هلن بیفزایید که خواننده را جذب کند.
 
 
وقت آن رسیده است که شروع به نوشتن کنید. کار خود را جدی بگیرید. محیطی مناسب برای نوشتن فراهم کنید و از هم ‌مهم‌تر با خودتان مهربان و کمی هم صبور باشید.

مد و مه/پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

واژگان:
کتابخوانی

نظرات:
۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۰۱:۱۷:۲۰

شک ندارم آن نویسندگان ایرانی که امروز ناشرانی مثل چشمه «کتاب»های شان را منتشر می کنند، به همین شیوه ای نوشته اند که این مقاله می آموزد. بیچاره کتابخوانان ایرانی که به امید خواندن رمان های خوب نویسندگان اندیشمند نشسته اند و نمی دانند که تا این دستورالعمل ها هستند و چنان ناشرانی آثار را بدون توجه به متن و فقط با توجه به شهرت یا روابط این به اصطلاح نویسندگان انتخاب می کنند، هیچ گشایشی در کار نخواهد بود.

۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۱۴:۲۰:۴۶

به بركت رهنمودها و فرمايشات و واسطه گريها و.. شأن و مقام نويسندگي هم درخور چيزهاي ديگرمان شده

۱۳۹۷/۰۳/۲۰ ۰۸:۲۲:۲۲

یه راه آسون تر هم داره؛ یا بازیگر و مجری تلویزیون و ژورنالیست باش، یا دختر باش و یه اینستاگرام درست کن و خلاصه یه عکسایی از خودت بذار که فالوورات به بالای ده هزار نفر برسن، بعدش هم برو تو اینستاگرام اونایی که کتابای ناشرا رو انتخاب می کنن هی قربون صدقه شون برو، هی بگو چه قدر کتاباتون عالیه، کارگاه داستان نویسی تون کجاس که منم بیام، عکس کتاباشونو هم بذار، بعدشم برو یه دو سه ماه تو کارگاه داستان نویسی شون، مطمئن باش هر مزخرفی بنویسی همین ناشرایی که اسم در کردن چاپش می کنن. فقط یه چیزو باید رعایت کنی، چیزی نباید بنویسی که معنا داشته باشه، نثری نباید بنویسی که فارسی درست باشه، از هیچ کسی که داره ظلمی می کنه نباید انتقاد کنی، هیچ رفتار اشتباهی رو نباید نقد کنی، قهرمانت باید پولدار باشه، ضدقهرمانت فقیر، از این چیزا، خیلی سخت نیست، فقط رعایت کن. برو، خیالت تخت، کلی جایزه هم دارن که خودشون بهت می دن.

اخبار برگزیده