وجیزه/ کتابفروشی‌های محلات مدت‌هاست به پایان راه رسیده اند

وجیزه/ کتابفروشی‌های محلات مدت‌هاست به پایان راه رسیده اند

وجیزه/ کتابفروشی‌های محلات مدت‌هاست به پایان راه رسیده اند

حمید رضا امیدی سرور

عرض شود که انتشارات قطره در وبسایت خود اعلام کرده برای حمایت از کتابفروشان محلات، امسال در نمایشگاه های استانی و نمایشگاه بین المللی کتاب شرکت نمی کند. با توجه به اینکه فروش ایام نمایشگاه رقم قابل توجهی از درآمد ناشران را تشکیل می دهد؛ صرف نظر کردن از آن برای حمایت از کتابفروشان محلات فی نفسه تصمیمی است در خور تقدیر و ستایش. اما نکته آنجاست که این اقدام در خور ستایش آیا می تواند به آن نتیجه مورد نظر بینجامد ؟

بی گمان بسیاری از ما خاطراتی فراموش ناشدنی از کتابفروشی محله هایمان داشته ایم، جایی که هم پاتوق گپ و گعده های ادبی، هنری و سیاسی ما بوده وهم منبعی برای تهیه کتاب، چه به صورت کرایه و چه به صورت سفارش خرید تازه ها و ...

آن روزگار رنگین متاسفانه گذشته، دیدن بسته شدن و یا تغییر کاربری این کتابفروشی ها دلتنگمان کرده، در بهترین حالت بازمانده آنها بدل شده اند به فروشگاه لوازم و تحریری که چند قفسه ای هم کتاب عامه پسند در خود جای داده اند. زمانه تغییر کرده این روزها خرید مواد غذایی هم به سمت اینترنتی شدن رفته چه رسد به کتاب که اساسا با  وجود سایت های فروش خود ناشران، فروشهای اینترنتی گسترده برخی فروشگاه های آن لاین، شهر کتابها و... با گذشته بسیار متفاوت شده.

به گمان من اگر قرار است حمایتی از این نوع کتابفروشی ها صورت بگیرد، باید شکل دیگری داشته باشد. یک جور حمایت  و دادن تسهیلاتی به صورت جمعی از سوی ناشران که به بقای بازمانده این کتابفروشی ها کمک کند. وگرنه با صرف نظر کردن چند ناشر از منافع فروش نمایشگاهی اتفاق مثبتی برای این قسم کتابفروشی ها نمی افتد.

مد و مه/سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

نظرات:
اخبار برگزیده