«سى هزار سال هنر» منتشر شد

 «سى هزار سال هنر» منتشر شد

كتاب «سى هزار سال هنر» با ترجمه‌ی «گلناز صالح‌کریمی»/«منیره پنج‌تنی» از سوی انتشارات «کارگاه فیلم و گرافیک سپاس» منتشر شد

کتاب سی هزار سال هنر  مجموعه‌‌ای از هزار اثر هنری متعلق به فرهنگ‌‌ها و تمدن‌‌های مختلف در طول تاریخ است که با ترتیب زمانی در کنار هم قرار گرفته‌‌اند. نخستین اثر هنری درکتاب متعلق به نخستین نمونه‌‌های نقاشی غاری و مربوط به سی هزار سال پیش است و آخرین اثر متعلق به سال 2001 است. در هر صفحه یک تصویر، یک جدول از مختصات و مشخصات اثر و یک متن توصیفی دقیق و مفید وجود دارد که در آن خصوصیات سبکی، اهمیت تاریخی و زمینه‌‌های اجتماعی، سیاسی و گاه اقتصادی خلق اثر نیز آمده است. همچنین به شیوۀ ساخت، مواد و مصالح به کار رفته و اطلاعاتی دربارۀ هنرمند و زمانه‌‌اش نیز اشاره شده است. کتاب همچنین یک نمودار تاریخی و جغرافیایی دارد که تاریخ پیدایش و افول فرهنگ‌‌ها و تمدن‌‌ها، زمان پیدایش نهضت‌‌ها و جریان‌‌های هنری در محدوده‌‌های جغرافیایی در آن نمایش داده شده است. از دیگر ویژگی‌‌های بسیار برجستۀ کتاب واژه‌‌نامه و نمایۀ آن است. در واژه‌‌نامه  بسیاری از تکنیک‌‌های ساخت آثار شرح داده شده و دربارۀ فرهنگ‌‌ها و تمدن‌‌های معرفی شده در کتاب، اطلاعات مختصر و مفیدی ارائه شده است. آخرین بخش کتاب نیز نمایه است که به مثابۀ یک فهرست دقیق برای جست‌‌وجو و یافتن تمام آثار، سبک‌‌ها، هنرمندان و حتی کشورها عمل می‌‌کند. نکتۀ بسیار مهم دربارۀ نمایه دو زبانه بودن آن است که به صورت فارسی به انگلیسی تنظیم شده است که خواننده می‌‌تواند از معادل اصلی خبردار شود.

مخاطب اصلی این اثر نه فقط متخصصان، پژوهشگران، دانشجویان هنر و هنرمندان هستند بلکه تمام کسانی که به هنر علاقمندند می‌‌تواند از این کتاب استفاده کنند و لذت ببرند. این کتاب شبیه یک موزۀ خانگی عمل می‌‌کند، می‌‌توانید هر گاه که بخواهید، بخشی از آن را ورق بزنید و خودتان را به قدم زدن میان آثار هنری مهمان کنید. اگر متخصص هنر باشید علاوه بر جنبۀ تاریخی اثر، جنبۀ تطبیقی آن نیز برای‌‌تان مفید است. زیرا مثلا می‌‌توانید بفهمید زمانی که ونوس میلو در یونان تراشیده می‌‌شد، چه آثاری در ژاپن، عراق، پرو یا نیجریه خلق می‌‌شدند. این اثر همچنین برای علاقمندان به حوزه‌‌های تاریخ و مردم‌‌شناسی و مطالعات تاریخ هنر به‌‌طور ویژه سودمند است زیرا حین معرفی هر اثر در اغلب موارد اطلاعات مفیدی از نحوۀ زندگی، خوراک، پوشاک و مناسک آن مردمان نیز ارائه شده است.  همچنین برخی از آثار  کتاب سی هزار سال یا بسیار کمتر دیده‌‌ شده‌‌اند یا در کتاب‌‌های تاریخ هنر ترجمه شده به فارسی وجود ندارند. در نهایت سی هزار سال هنر طیف وسیعی از خوانندگان و علاقمندان به حوزه‌‌های مختلف را به مطالعه و تماشا دعوت می‌‌کند تا نشان دهد تنوع پرمایۀ آثار هنری چگونه در طول هزاره‌‌ها از گوشه کنار جهان خلق شده و با یکدیگر تطبیق یافته‌‌اند.  

این کتاب در ١٢۲۴ صفحه، به صورت گلاسه و تمام رنگى با قيمت 250‌هزار تومان به علاقمندان عرضه شده است

مد و مه/چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

نظرات:
اخبار برگزیده