آغاز جشنواره سی و ششمین فیلم فجر

آغاز جشنواره سی و ششمین فیلم فجر

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر رسما آغاز به کار کرد

 

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با شروع آیین افتتاح و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما آغاز به کار کرد.

به گزارش مد و مه به نقل از ایسنا، شامگاه پنجشنبه (۱۲ بهمن) مراسم افتتاحیه سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر با اجرای احسان کرمی و با حضور هنرمندان و سازندگان فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره و نیز جمعی از مردم در سالن همایش‌های برج میلاد شروع شد.


این مراسم معارفه با سی دقیقه تاخیر، راس ساعت ۱۹ و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

از جمله چهره های حاضر در مراسم می‌توان به محمد علی نجفی، اکبر عبدی و منوچهر اسماعیلی اشاره کرد که به پاس سال‌ها فعالیت شان تقدیر می‌شوند و نیز سعید راد، سیامک اطلسی، بهرام رادان، مصطفی کیایی، هومن سیدی، نوید محمدزاده، مهدی پاکدل، رسول صدرعاملی، سیف الله صمدیان، پژمان بازغی، کامبیز دیرباز نیز در این مراسم حضور دارند.

همچنین سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری، وزیر اسبق وزرات فرهنگ و ارشاد و رییس کمیته ملی المپیک، صادقی نماینده مجلس، محمد مهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی ، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل بیگی و علیرضا رضاداد از دیگر حاضران در این مراسم هستند.
ابتدای مراسم با پخش کلیپی با صدای پرویز پرستویی و به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س)همراه بود و پس از آن ابراهیم داروغه زاده، دبیر جشنواره ضمن خوشامدگویی گفت: جشنواره که دو سه سالی است به صورت ملی برگزار می‌شود، ادای دین سینمای ایران به انقلاب و آرمان‌هایی همچون عدالت و حق مداری است. این افتتاحیه را به روح شهدای هشت سال دفاع مقدس تقدیم می‌کنم که از آرمان‌های مردم دفاع کردند.


سپس احسان کرمی با تسلیت و ابراز همدردی با خانواده‌های بازماندگان کشتی سانچی و زلزله‌های کرمانشاه و کردستان پیشنهاد داد که در این ۱۰ روز جشنواره فجر مبلغی جمع آوری شود تا برای آنهایی که نیازمند کانکس هستند، از سوی جامعه هنری تا نوروز کانکس تهیه شود.
او همچنین برای مسعود کیمیایی، جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی، ناصر تقوایی و الناز شاکردوست آرزوی سلامتی کرد و به سارا خویینی‌ها و شهاب حسینی هم برای درگذشت برادر و پدر همسرشان تسلیت گفت.
کلیپی از درگذشتگان سینما بخش بعدی این مراسم بود که نفس سیف جمالی، خسرو شجاع زادع، علی رامز، حبیب الله کاسه ساز، علی معلم، فرامرز مهرجو و وحید نصیریان از جمله هنرمندانی بودند که از آنها یاد شد.
کرمی در ادامه به زنده یاد علی معلم اشاره کرد و گفت: در این چند سالی که جشنواره در برج میلاد برگزار می‌شد، او همیشه برای دیدن فیلم ها ردیف اول می‌نشست و می‌گفت اینجا شکوه بیشتری دارد.
بعد از آن با پخش کلیپی که با صدای خود علی معلم همراه بود و در آن او از مسئولان خواسته بود کاری نکنند وحدت میان سینماگران خدشه‌دار شود، بخش نکوداشت این هنرمند و منتقد سینما برگزار شد.
در این بخش سید عباس صالحی، ابراهیم داروغه زاده، محمد مهدی حیدریان و فرشته طائرپور روی صحنه رفتند و از آذر معماریان و امید و ایمان معلم (خانواده زنده یاد علی معلم) با اهدای لوح یادبود، تقدیر کردند.
امید معلم گفت: امسال فکر می‌کردم چطور ممکن است بتوانم نبود پدر را در طول جشنواره تحمل کنم اما همیشه به یک جمله‌اش فکر می‌کردم و خوشحالم اهالی سینما همچنان پشت هم ایستاده‌اند و کسی نمی‌تواند اتحادشان را برهم بزند.


در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی کوتاه گفت: ماه بهمن برای ما یادآور دوچیز است؛ یکی جشن انقلاب و یکی هم جشن سینمای ایران؛ سینمایی که ایران را در چهار دهه بلند آوازه کرد.
سید عباس صالحی افزود: سینمای ایران امروز با چهار وجه انسانی، متفکرانه، شاعرانه و قصه پیش می‌رود و اقتدار دارد.

بخش بعدی افتتاحیه جشنواره سی و ششم فیلم فجر به بزرگداشت محمدعلی نجفی اولین مدیر سینمایی ایران اختصاص داشت که با حضور منوچهر شاهسواری و ابراهیم حقیقی برگزار شد.
نجفی پس از حضور روی صحنه گفت: ۴۷ سال قبل زمانی که در محافل مذهبی کمتر می‌شد از سینما صحبت کرد من با دو نفر یعنی همسرم و نیز استادم فخرالدین انوار مسئله نمایش را به طور جد در حسینیه ارشاد پی‌گرفتیم.
او سپس خاطره‌ای از نمایش خود را تعریف کرد که در همان سال‌ها یکی از حاضران پس از پایان کارش، گفته بود، کورش آسوده بخواب که ما بیداریم و این اشاره داشت به همین نقل قول از شاه در آن سال‌های پیش از انقلاب.
این خاطره نجفی با تشویق طولانی حاضران در سالن همراه شد و بعد نجفی با یادآوری نگرانی انوار پس از آن نمایش و نیز بسته شدن حسینیه ارشاد، خطاب به انوار گفت: خوشحالم که آن مسیر ادامه یافت و آقای انوار می‌بینید که سینما باقی است.


ادامه این مراسم با بزرگداشت منوچهر اسماعیلی، دوبلور پیشکسوت سینمای ایران همراه بود که همانند بخش قبل، ابتدا کلیپی از صحبت ها و زندگی او پخش شد.
نکته قابل توجه حضور چند چهره دیگر عرصه دوبله در مراسم از جمله بهرام زند، منوچهر والی زاده بود.
اسماعیلی که در میان تشویق زیاد حاضران روی سن آمد٬ با گفتن سلام و گرفتن جواب گفت: در همه فیلم ها به شما سلام کردم و امشب جواب دادید.
او که حضورش روی سن با همراهی سعید راد و ابوالحسن تهامی همراه بود، بیان کرد که بعد از دیدن این صحنه ها توان ایستادن ندارد و حالش زیاد خوش نیست. به همین دلیل روی صندلی نشست و تهامی او را از نوابغ کار هنری ایران معرفی کرد.
وی با اشاره به اینکه ۶۰ سال در کنار منوچهر اسماعیلی همکاری کرده است، افزود: دو هنرمند بزرگ جهانی یعنی آنتونی کویین و ویلیام هولدن که آقای اسماعیلی به جای آن ها صحبت کرده وقتی به ایران آمدند باور نمی‌کردند که به زبان فارسی صحبت کرده‌اند.
تهامی گفت: منوچهر اسماعیلی به دوبله ایران قدر و ارزش داد و ارزش کار خود را نیز می‌دانست.
در ادامه سعید راد هم بیان کرد که وقتی قرار شده به این مراسم و به بهانه بزرگداشت منوچهر اسماعیلی بیاید یاد روزهایی افتاده که صدابرداری سر صحنه انجام نمی‌شد و در اتاق دوبله چقدر کار را سخت می‌دیده است.
این بازیگر سینما با اشاره به اینکه با کلمه نمی‌شود این هنرمند را ستایش کرد از حاضران درخواست کرد٬ «در این سالن با شکوه یک دقیقه به احترام منوچهر اسماعیلی بایستیم و ایشان را تشویق کنیم.»


اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی بخش بعدی این مراسم بود که ابتدا دیپلم افتخار نامواره (لوگو) به محمد روح الامینی برای فیلم های رگ خواب و خفگی تقدیم شد.
همچنین سیمرغ بلورین بهترین آنونس هم به مسعود رفیع زاده برای فیلم خفگی تعلق گرفت.
دراین بخش سمیرغ بلورین بهترین عکس به جواد جلالی برای فیلم پریناز اهدا شد.
سیمرغ بلورین بهترین پوستر فیلم هم به بابک یادگاریان برای طراحی پوستر فیلم هجوم تعلق گرفت.

خبر بروز رسانی می‌شود

مد و مه/پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶

نظرات:
اخبار برگزیده