چگونه طبل حلبی نوشته شد؟ / روایت گونتر گراس از خلق شاهکارش

چگونه طبل حلبی نوشته شد؟ / روایت گونتر گراس از خلق شاهکارش

گونتر گراس و خلق یک شاهکار : طبل جلبی

نوشته ‎حاضر روایتی ست خواندنی از زبان گونتر گراس، درباره سالهای نخست نویسندگی‎‌اش، ایام آشنایی با همسرش، تولد فرزندانش و…. که در عین حال با چگونگی پروسه خلق شاهکارش «طبل حلبی» نیز آمیخته شده است. در این نوشته گونترگراس شرح می دهد که چگونه برای نخستین بار بر دغدغه‎های گوناگون خود، در  زندگی شخصی دشواری که داشته، فائق آمده و از دل مشاهداتش هنگام سیر و سفر در اروپا و نقب زدن به خاطرات دوران کودکی‎اش، موفق به خلق رمانی سترگ چون «طبل حلبی» شده است.

****

بهار و تابستان سال1952، سراسر فرانسه را زیر پا گذاشتم. با هیچ روزگار گذراندم. مدام نوشتم و نوشتم و گاه از شعرهایی که خوانده بودم، اقتباس کردم. حاصل بحر طویلی از آب در آمد. آن بحر طویل، شکست محض بود. یک جایی آن را جا گذاشتم و فقط بخشهایی از آن به یادم مانده که نشان می‎دهد-البته اگر چیزی زا نشان بدهد- تا چه اندازه زیر تاثیر تراکل، آپولینو، رینگلناتس، رایکله، و ترجمه‎های بد آثار لورکا به زبان آلمانی بوده ام.تنها جنبه جالب قضیه،وسعت نظری بود که در پی آن بودم. اما، رویهمرفته، وضعیت متعالی مرتاض (شخصیت رمان) زیاده از حد ایستا بود: اسکار- که جثه پسر‎بچه‎های سه ساله را داشت- برای آراسته شدن به زیور دورنگری واصالت راه درازی در پیش روی داشت.

اواخر همان سال وقتی از جنوب فرانسه به دوسلدوف می‎رفتم، هنگام گذر از سوئیس، نه تنها با همسرآینده ام آشنا شدم، بلکه چیزی دیدم که قدیس مرا از رو برد و او را از نوک ستون پتیین کشید: یک روز عصر، میان گروهی آدم بزرگ که سرگرم نوشیدن قهوه بودند،پسر‎بچه سه ساله دیدم که یک طبل حلبی داشت. با مشاهده تمرکز، توجه وعلاقه پسرک به آلت موسیقی خود، و بی‎اعتنایی مطلق او به دنیای اطرافش (آدم بزرگهایی که ضمن نوشیدن قهوه با هم گپ می‎زدند) به شدت یکه خوردم ویاد او در ذهنم نشست.

یافته ام دست کم سه سال در خاطرم ماند. از دوسلدوف به برلین کوچ کردم، معلم مجسمه سازیم را عوض کردم، بار دیگر "آنا" را دیدم، و یک سال بعد با او ازدواج کردم، خواهرم را بی دلیل از خانقاه زنان تارک دنیا بیرون آوردم، طراحی کردم، نقاشی کردم و...بعد برای نخستین بار سعی کردم قطعه ای نثر سر هم کنم، نام آن "حصار" بود. کافکا را سر مشق قرار داده بودم، و استعاره های فراوان آن را از اکسپرسیونیستهای اولیه گرفته بودم، تازه آن وقت آرام گرفتم و توانستم نخستین اشعارم را روی کاغذ بیاورم. پیشکشهایی نامنظم در کنار طرحها که به قدر کفایت از نویسنده خود جدا بودند که قابل چاپ باشند. مزیت مرغ طوفان عنوان نخستین کتاب من بود.

من می‎خواستم داستان بنویسم و آنا می‎خواست باله را به گونه‎ای جدی دنبال کند. اوایل سال1956برلین را ترک کردیم و بی‎پول اما بی‎پروا به پاریس رفتیم . آنا معلمی را که به دنبالش بود، یافت: مادام نوارا. و من جزییات پتیانی نمایشنامه‎ام ،آشپزهای بدجنس، را تمام نکرده بودم که اولین پیش نویس داستانم را روی کاغذ آوردم. عنوان آن نخست اسکار طبال بود، که بعد به طبال و آخر به طبل حلبی تبدیل شد.

حافظه ام از یادآوری دقیق آن‎چه در آن دوران انجام داده ام باز می‎ماند؛ اما یادم هست که چند طرح کلی برای حماسه‎ام در نظر گرفته بودم و هرطرح را از واژه‎های راهنما انباشته بودم، اما همچنان که کار پیش می‎رفت ، طرحها یکی پس از دیگری حذف می‎شدند.اولین، دومین و سرانجام سومین دست نویس، طعمه بخاری اتاقی شد که در آن کار می‎کردم.

"قبوله: من در یک بیمارستان روانی به سر می‎برم..." با این جمله نخستین مانع ذهنی من به یکباره از بین می‎رود. واژه ها، خاطرات، تخیل، طنز و وسوسه ذهنی که مدتها در من تلمبار شده بودند، ناگهان لجام می گسلند: این فصل، فصل دیگر را به وجود می‎آورد. وقتی مانعی پیش می‎آمد که جریان داستان را متوقف می‎کرد، فوری از روی آن می‎جستم.مدام تاریخ به یاریم می‎آمد. انگار که سرپوش کوچک دهن گشاد با فشار باز می‎شد و بوهای مختلف در فضا می‎پراکند. با اسکار ماتزه را و خانواده اش درباره حوادث هم زمان، بار بی معنای شرح تاریخی، حق و حقوق او درباب بیان قصه‎اش از زبان اول شخص یا سوم شخص، حسرت بچه دار شدنش، گناهان واقعی و احساس گناه قلابیش و ... بحث کردم.

تلاش من برای دادن یک خواهر کوچولوی کینه توز به اسکار مردم گریز، در مواجهه با مخالفت جدی او خنثی شد؛ اما بسیار محتمل است که این خواهر حذف شده، بعدها برحق برخورداری از حیات ادبی پای فشرده باشد و مثلا با اسم تولاپوکریفک در موش و کربه وسالهای رکود ظاهر شده باشد.

اتاق کارم، به مراتب بیشتر از روند نویسندگیم به یادم مانده: سوراخی نمناک در طبقه همکف. این اتاق، استودیوی هنری من نیز بود، اما به محض اینکه طبل حلبی را روی کاغذ بردم، تمام قالب های مجسمه سازیم  خرد شد و از بین رفت. اتاق کار من توی آپارتمان کوچک دو اتاقه طبقه بالا بود. فعالیتهای من به عنوان تون تاب و نویسند، با هم قاطی شده بود.هر وقت در کار نوشتن با مانعی برخورد می کردم، بلافاصله می‎رفتم پایین، و از زیر زمین دو سطل پوکه زغال سنگ می‎آوردم. اتاق کارم بوی کپک و عطر گرم و نرم بخاری می‎داد. دیوارهای آب چکانش با تخیلم بازی می‎کرد.

چون همسرم سوئسی است، می‎توانستم سالی یک دفعه، چند هفته‎ای در ایام تابستان در هوای تازه تیچینو بنویسم. زیر آلاچیق مو، کنار یک میز سنگی می‎نشستم، به منظره شبه گرمسیری کم نور خیره می‎نگریستم، و در حالی که عرق از سر و رویم می‎ریخت، درباره بالتیک یخ بسته می‎نوشتم.

گاهی محض تنوع در" بیسترو" های پاریس قلم می‎زدم و شتاب آلوده نکات اصلی فصلهایکتابم را می‎نوشتم: در محاصره به عشق گرفتارآمدگان، زنهای سالخورده‎ای که خودشان را در پالتوهایشان قایم می‎کردند، دیوارهای آینه‎ای و دکور هنر معاصر، از قرابتهای انتخابی می‎نوشتم: گوته و راسپوتین.

و با این حال، در تمام طول آن دوران، به ناگزیر زندگی فعالی داشتم. در کنار فعالیتهایم مرتب آشپزی می کردم، و هر وقت فرصتی دست می‎داد، به تاسی از آنا می‎رقصیدم.

در سپتامبر 1957سرگرم نوشتن دومین دست نویس داستانم بودم که پسرهای دوقلویمان، فرانتس و رائول، به دنیا آمدند.آن روزها هم مشگل داشتیم، اما نه مشکل ادبی، که مشکل مالی.مجبور بودیم با سیصد مارکی که درماه در می‎آوردم ، زندگی کنیم.

بعضی وقتها فکر می‎کنم آنچه موجب نجات و رستگاری من شد- و پدرو مادرم راآزرد- این حقیقت محض بود که نتوانستم دیپلم دبیرستان را بگیرم. اگر مدرک می‎داشتم مثلا تهیه کننده برنامه های شب تلویزیون می‎شدم، دست نویسهایم همواره در کشور می‎ماند، و نمی‎توانستم بنویسم. از همان وقتها بود که کینه‎ای فزاینده نسبت به تمام نویسندگان بد، که خداوندخیرشان بدهد، پیدا کردم.

بهار سال 1956بود. کار روی پیش نویس نهایی فصلی درباره پدافند اداره پست لهستان (بخشی از طبل حلبی) سفری به این کشور را ایجاب کرد. ترتیب مسافرت داده شد. فکر می‎کردم که برخی از مدافعان اداره پست لهستان قاعدتا باید هنوز زنده باشند.پرس و جو کردم . آنها آدرس سه نفر از کارمندان سابق اداره پست را به من دادند. اما نهادهای رسمی، این سه سرباز را به رسمیت نمی‎شناختند. هر سه در پاییز سال 1939در دادگاه جنگی محاکمه و بعد هم اعدام شده بودند. عاقبت دو نفر از آنها را پیدا کردم . هر دو خیلی وقت بود که در کارخانه‎ی کشتی سازی کار می‎کردند و درآمدشان خیلی بیشتر از وقتی بود که در اداره پست کار می کردند. روی هم رفته از اینکه مورد شناسایی رسمی قرار نگرفته بودند، خوشحال بودند، اما پسران آنها می‎خواستندکه به پدرانشان به چشم قهرمان نگریسته شوند و در این راه به تلاشی نا موفق دست زده بودند.

در گدانسک ردپای پسر بچه‎ای را پیدا کردم که اهل دانزیک بود و مرتب به گورستانها می‎رفت  و سنگ قبرها حر می‎زد. بادیدن او  نا گهان حسی نوستالژیک تمم وجدم را فرا می‎گرفت. شاید او نیز چون من در زمان کودکی، در کتابخانه شهرداری می‎نشست و کتاب قطور دانزینکز و رپوسن را ورق می‎زد.

در گدانسک بیگانه بودم، اما از آنچه برجای مانده بود دوباره همه چیز را از نو کشف کردم تاسیسات استحمام، قدم زدن در جنگل، خشتهای گوتیک، آپارتمان خیابان لابسوگ، بین ماکس – هالب- پلاتس و نوئر مارک؛ به توصیه اسکار، بار دیگر به تماشای کلیسای باکره مقدس رفتم: هنوز هم بوی نای کهنه کاتولیک را می داد.

در اتاق نشیمن عمه پدرم "آنا" ، که درعین حال آشپز خانه اش هم بود، ایستاده بودم. او اهل کاشوبیا بود. .وقتی گذرنامه ام را دید، تازه باور کرد که من، خودم هستم، "خدای بزرگ، گونتر، کوچولوی من چقدر بزرگ شده ای." مدتی پیش او ماندم و به حرفهای او گوش دادم:روزی که مدافعان اداره پست در محاصره قرار گرفتند، فرانتس پسر او را که روی لوح سنگی یادبود حک شده بود، پیدا کردم: او را به رسمیت شناخته بودند.

بهار 1959بود. کار روی دست نویس تمام شده بود، نمونه های چاپی را تصحیح کرده بودم، که سفری چهار ماهه به ایالات متحده به من پیشنهاد شد. باز هم کارهوللر بود. فکر من این بود که به ایالات متحد بروم و هراز گاهی به پرسشهای دانشجویان پاسخ بدهم. اما هرگز به آن سفر نرفتم. آن روزها گرفتن روادید امریکا، در گرو ارائه آزمایشهای دقیق پزشکی بود. پس از انجام آزمایشها به من گفتند که در جای جای ششهایم آثار سل یافته‎اند، از آن رو، و نیز در پی گذراندن شبی در بازداشتگاه پلیس پاریس (آن روزها دو گل به قدرت رسیده بود) ناگهان آروزی دیدن پلیسهای آلمان غربی ، به گونه‎ای حقیقی و مطلق، بر من چیره شد. کمی پس از انتشار طبل حلبی ، پاریس راترک کردیم و به برلین بازگشتیم . آنجا می‎بایست بعد از ظهرها می‎خوابیدم، بدون الکل سر می‎کردم، در فاصله های معین مورد آزمایشهای پزشکی قرار می‎گرفتم ، سرشیر می‎خوردم ، روزی سه بار قرص کوچکی به نام نئوتربان را قورت می‎دادم. خوب شدم... اما فربه هم شدم، معروف شده بودم و مجبور نبودم هنگام نویسندگی تون را بتابانم. از آن هنگام ، نوشتن برایم دشوارتر شده است.  

مد و مه/چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶

نظرات:
اخبار برگزیده