پابلو نرودا را سرطان نکشته است/ گزارشی جدید از مرگ نرودا

پابلو نرودا را سرطان نکشته است/ گزارشی جدید از مرگ نرودا

به گزارش مدومه، ایبنا به نقل از نشریه انگلیسی تلگراف، اورلیو لونا، متخصص پزشکی قانونی اسپانیا در نشست خبری روز جمعه به خبرنگاران گفته است که گروهی تحقیقاتی به وجود چیزی شبیه به یک باکتری آزمایشگاهی در بدن پابلو نرودا پی‌برده‌اند که پس از بررسی‌های لازم، ظرف شش ماه آینده نتیجه‌اش اعلام خواهد شد.

این محقق اسپانیایی گفته است که نتایج تحقیقات تا به این جا به طور قطع نشان می‌دهد که مرگ نرودا ناشی از سرطان پروستات نبوده است.

او هم‌چنین اضافه کرده است: «این‌که نرودا هنگامی که به بیمارستان آورده شده به شدت بیمار بوده و همین موجب مرگش شده است، واقعیت ندارد. البته هنوز علت واقعی مرگ او مشخص نیست.»

پابلو نرودا، ديپلمات، سناتور و شاعر اهل شیلی و برنده جايزه نوبل ادبيات بود که 44 سال پیش درگذشت. او تنها در زمان حیاتش بحث‌برانگیز نبود، معمای مرگ او هنوز پس از گذشت بیش از چهار دهه،  پر از رمز و شگفتی باقی مانده است.

نرودا در کشوری نشو‌ و ‌نما یافت که ادبیاتش آمیخته و در آغوش سیاست بوده است. او نیز در دوره‌ای از زندگی خود وارد سیاست شد و بعد از آن بیرون آمد.

شاعر و سیاستمدار اسپانیایی، 23 سپتامبر 1973در سن 69 سالگی، دو هفته پس از کودتای نظامی عليه دولت آلنده و روی کار آمدن ژنرال پينوشه درگذشت. علت مرگ او در ابتدا سرطان پروستات اعلام شد. اما پس از مدتی، مانوئل آرایا، راننده و دوست نزدیک نرودا که تا چند ساعت قبل از مرگش در کنار او بوده مدعی شد که علت مرگ او سرطان نبوده است؛ بلکه رژيم ژنرال آگوستو پينوشه، ديکتاتور سابق شيلی و تحت فشار حزب کمونيستی اين کشور باعث آن شده است.

 او اضافه کرده که رژيم پینوشه از بیماری نرودا استفاده کرده تا به شکم او تزریق سمی کند.نرودا شبِ قبل از مرگش به آرایا گفته بود از آمپولي که توسط يک پزشک در بيمارستان به او تزريق شده احساس خطر مي‌کند.

جسد نرودا در سال 2013 کالبد شکافی شد. اما نتایج بررسی‌ها هیچ اثری از تزریق سمی را در بدن او تشخیص ندادند.دولت شیلی در سال 2015 اعلام کرد که احتمالش خیلی زیاد است که علت دیگری در مرگ نرودا دخیل باشد.
 
خانواده و طرفداران نرودا هم چنان در این تردید به سر می‌برند که آیا پرونده مربوط به مرگ نرودا باید بسته شود و کالبدش برای همیشه به گور برگردانده شود و یا اینکه تحقیقات درباره علت مرگ مرموز او ادامه پیدا کند.

مد و مه/یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶

نظرات:
اخبار برگزیده