لذت جنون (3): رمانی که خواندنش ابزار شکنجه شد!

لذت جنون (3):  رمانی که خواندنش ابزار شکنجه شد!

لذت جنون (3)

رمانی که خواندنش ابزار شکنجه شد!

اوا گاردنر یکی از بازیگران معروف سینمای کلاسیک بود، زیبارویی که در دنیای سینما به اغواگری معروف بود. او چند بار ازدواج کرد و از همسرانش جدا شد. از معروف ترین آنها میکی رونی بود  نوزده سالگی با او ازدواج کرد که زندگی شان تنها یک سال دوام داشت. آخرین شوهرش فرانک سیناترا بود که به خاطر اواگاردنر همسرش را ترک کرده بود و به این خاطر مورد انتقاد هم قرار گرفت. ازدواج آنها هم به جدایی انجامید اگر چه باهم همچنان دوست باقی ماندند. اما جالب ترین مردی کهاوا گاردنر با او رابطه داشت. ارنست همینگوی بود. که به خاطر علاقه به همینگوی عاشق گاو بازی و گاوبازان هم شد!

اما اواگاردنر از سر علاقه به ادبیات نبود که با همینگوی دمخور شده بود. همینگوی علاوه براینکه مردی ماجراجو و جذاب بود، در رابطه با زنان متعدد هم تبحر داشت. اما اواگاردنر از یکی از همسرانش شکایت عجیبی کرده که نشان می دهد که خیلی با ادبیات میانه نداشت. اواگاردنر یکی از همسرانش را به جرم شکنجه به دادگاه کشید و درخواست جدایی کرد، چرا که او را مجبور کرده بود رمان کوه جادو شاهکار توماس مان را بخواند!

البته خواندن کوه جادو آنقدر پیچیده، سخت‌خوان و غیر قابل فهم  نیست که خواندن آن شکنجه محسوب شود؛ شاید اگر اواگاردنر مجبور به خواندن اولیس جیمز جویس یا بیداری فینیگانها شده بود، این ادعا جای تأمل بیشتری داشت!

به هر حال کم نبوده اند، کسانی که دوست داشته اند، همسران زیبایشان، فرهیختگی را نیز به کمالات ظاهری خود اضافه کنند؛ اما برخی مثل اواگاردنر از این باره به دادگاه خانواده عارض می شدند و برخی هم همانند مرلین مونرو وقتی با همسری اهل فضل و کمال ازدواج می کردند، تحت تاثیر خودشان دنبال کسب سواد فرهیختگی می رفتند، اگرچه گاه چنان در این زمینه عجله نشان می دادند که شروع به خواندن کتابهایی می کردند که به هیچ وجه گروه خونشان به آنها نمی خورد. دست آخر هم ترجیح می دادند که به همان عکس انداختن با این کتابها بسنده کنند. اما چه واقعی و چه نمایشی، عکسهایی که مرلین مونرو هنگام خواندن اولیس انداخته عکسهایی زیبا هستند. او واقعا از کسانی بود که به قول معروف دوربین دوستشان دارد و خوش عکسند.

گذشته از اینها آنقدر با هوش هست و از کسی که او را به کتاب خواندن ترغیب می کند،  به جرم شکنجه شکایت نکند!

اوا گاردنر

 

مد و مه/سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶

نظرات:
اخبار برگزیده