ترانه علیدوستی در سرزمین چشم بادامی ها؛ واکنش دانشجوی ژاپنی به دیدن شهرزاد

ترانه علیدوستی در سرزمین چشم بادامی ها؛ واکنش دانشجوی ژاپنی به دیدن شهرزاد

 ترانه علیدوستی با فروشنده در ژاپن


فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی که در سال گذشته میلادی موفق به دریافت بزرگترین جایزه های جهانی از قبیل اسکار و کن گردید از روز شنبه در سینماهای اصلی توکیو به نمایش گذاشته شد.
ترانه علیدوستی هنرپیشه اصلی این فیلم به همین منظور چند روزی است که به دعوت نمایش دهندگان فیلم در این کشور بسر می برد و با شرکت در برنامه های فشرده و مختلفی در دانشگاهها و مراکز فرهنگی معتبر توکیو ضمن دیدار با علاقمندان به سینمای ایران، به پرسشهای آنها در مورد فرهنگ و هنر و سینمای ایران پاسخ می دهد.


این ستاره سینمای ایران که در میان اهالی هنر و فرهنگ در ژاپن از شهرت زیادی برخوردار است، جمعه یک شب قبل از آغاز نمایش عمومی فیلم فروشنده در برنامه ویژه ای که در سینمای مشهور بونکامورا در  محله شیبویا در توکیو ترتیب  داده  شده بود، پس از پخش فیلم در باره الی در جمع بینندگان فیلم حضور یافت که با استقبال گرم جمعیت حاضر روبرو  گردید.


خانم ژاپنی مجری مراسم با اشاره به مجموعه ویدئویی شهرزاد خطاب به حاضران گفت اگر چه این مجموعه از شبکه های تلویزیونی پخش نمی شود ولی از شهرت گسترده ای همچون یک سریال بامدادی پرطرفدار در شبکه سراسری تلویزیون ژاپن  برخوردار است.


علیدوستی ضمن تایید نظر مجری در رابطه با فراگیر بودن شهرت سریال  شهرزاد به بیان خاطره ای در همین سفر خود پرداخت.  او گفت که در جریان بازدید از دانشگاه مطالعات خارجی توکیو پس از پایان برنامه و در حالیکه سرگرم پاسخگوئی به پرسشهای دوستانه دانشجویان زبان فارسی را داشته، دختر دانشجوی جوانی که مشخصاً بتازگی فراگرفتن زبان فارسی را آغاز کرده بود از او میخواهد که یک دقیقه صحبت کند.


"اون دختر ژاپنی گفت من فارسی را با سریال شهرزاد یاد گرفتم؛ و زد زیر  گریه. من اصلا فکر نمیکردم نیم کره اینورتر از خونه، جائیکه ما اون سریال را کار میکنیم اینقدر تاثیر داشته باشه در زندگی یک آدمی که حتی هم زبان من هم نیست . خیلی خوشحالم که در یک چنین عصری زندگی میکنیم که این قابلیت وجود داره که کارهایی که اتفاق میافته فعالیتهای فرهنگی، کارهایی که انسانهایی مثل ما در گوشه و کنار دنیا با انگیزه های کوچک انساندوستانه فرهنگی هنری انجام میدهند به هر حال یک مخاطبی اینجا و اونجای دنیا پیدا میکنه حتی اگر کم باشه چیزی از ارزشش کم نمیکنه. برای من این خیلی جالب بود".
 

مد و مه/سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶

نظرات:
اخبار برگزیده