واکنش انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی به شایعه پراکنی برنامه هفت

واکنش انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی به شایعه پراکنی برنامه هفت

واکنش انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی به شایعه پراکنی برنامه هفت

انجمن منتقدان تنها درخواست 220 کارت جشنواره برای اعضایش داده نه 1700 تا!

نیره رحمانی /  مد و مه: هرسال موسم برگزاری جشنواره فیلم فجر که می رسد احتصاص سینمایی برای رسانه های گروهی و منتقدان سینمایی به معضلی برای برگزار کنندگان جشنواره بدل می شود. چند سالی است که سالن همایش های برج میلاد به عنوان کاح جشنواره برگزیده شده و به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد  با توجه به ظرفیت بالای سالن و امکانات جنبیآن انتظار این بود که مشکل مرتفع شده باشد اما متاسفانه اینگونه نشد و گویی اگر سالن ده هزار نفر هم ظرفیت داشته باشد باز کمبود جا خواهد بود و در این میان دیواری کوتاه تر از انجمن منتقدان نیست که انواع و اقسام وصله ها را به آن بچسبانند.

بگذریم از این که در کاح جشنواره گاه شاهد حضور کودکان هستیم که مطمعنا نمی توان حضور آنها را به انجمن منتقدان نسبت داد! همچنین افراد متفرفه ای از ارگانهای بی ربط و باربط که گاه سهمیه های قابل توجهی هم دارند. اما در این میان همیشه بحث سر حدود دویست نفری که انجمن منتقدان برای آنها درخواست کارت می کند سر می گیرد این درحالی است که بی گمان هیچ مرجعی به اندازه این انجمن صلاحیت ندارد.

به هر حال برنامه هفت هم به ست معمول با شایعه پراکنی قصد گرفتن ماهی از آب گل آلود داشته که واکنش انجمن را بر انگیخته:

به دنبال گفت‌وگوي شائبه برانگيز مجري برنامه هفت با محمد حيدري دبير سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و ارايه اطلاعاتي نادرست، شوراي مركزي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران بيانيه‌اي را جهت روشن شدن افكار عموي منتشر كرد .

به نام پروردگار هستي‌بخش
جمعه شب ١٧ دي ماه در برنامه سينمايي «هفت» و درگفت‌وگوی مجری اصلی برنامه با دبیرمحترم سی وپ نجمین جشنواره فیلم فجر به شکل شائبه برانگیزی ازثبت نام١٧٠٠عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي براي حضور در سالن نمايش رسانه‌ها در ايام برگزاري جشنواره خبر داده و عنوان شد كه بسياري از اين افراد نمونه مطلب مجعول ضميمه ثبت درخواست خود كرده‌اند، مدتي قبل هم مدير محترم روابط عمومي جشنواره به همين نكته اشاره داشتند . متاسفانه با اين شكل از اطلاع رساني چنين تصور غلطي به وجود آمده – يا سعي شده به وجود آيد - كه ازدحام هر ساله در سالن سينماي رسانه ناشي از حضور ١٧٠٠ عضو انجمن منتقدين و نويسندگاني است كه بسياري از آنان تقلب كرده‌اند و مطلب ديگران را به نام خود جا مي‌زنند.
جهت تنوير افكار عمومي لازم به توضيح است كه انجمن منتقدان نه ١٧٠٠ عضو كه حدود ٤٠٠ عضو دارد و مطابق فهرست ارايه شده از سوي روابط عمومي جشنواره به شوراي مركزي انجمن حدود ٢٢٠ عضو انجمن درخواست اينترنتي دريافت كارت جشنواره سي‌وپنجم را ثبت كرده‌اند.
صرف نظر از اينكه اساسا منوط كردن دريافت كارت جشنواره به ارايه نمونه مطلب بدعتي است كه درستي يا نادرستي آن براي جشنواره ملي فيلم فجر جاي چون و چرا بسيار واعتراض دارد، مطابق ليست ارايه شده از سوي روابط عمومي جشنواره به انجمن، تنها تعدادي از اين ٢٢٠ نفر مطالبي بدون امضا ضميمه درخواست خود كرده بودند، كه متفاوت است با ثبت مطلب ديگران به نام خود.
اميد است دبير محترم جشنواره سي‌وپنجم فجر با دقت نظر و رعايت امانت در ارايه اطلاعات و آمار دقيق، شان و جايگاه جشنواره تحت مديريت خود و نهادهاي مرتبط با جشنواره را حفظ نمايند.
شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران

مد و مه/سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵

نظرات:
اخبار برگزیده