پرفروش‌ترين فيلم‌هاي گيشه جهانی در سال 2016

پرفروش‌ترين فيلم‌هاي گيشه جهانی در سال 2016

برترين‌هاي گيشه جهاني در سال ٢٠١٦

بهار سرلك

سال ٢٠١٦ سالي عجيب در گيشه هاليوود بود. فهرست پرفروش‌ترين فيلم‌هاي گيشه جهان شامل عنوان‌هايي مي‌شود كه انتظارشان را داشتيم؛ كمپاني ديزني با فيلم‌هاي«كاپيتان امريكا: جنگ داخلي»، «در جست‌وجوي دوري»، «زوتوپيا»، «كتاب جنگل» و البته «روگ وان: داستاني از جنگ ستارگان» در صدر جدول مي‌ايستد. كمپاني برادران وارنر با فيلم‌هاي «سوپرمن در مقابل بتمن: طلوع عدالت»، «جوخه خودكشي» و «جانوران شگفت‌انگيز و زيستگاه‌ آنها»، كمپاني يونيورسال با فيلم «زندگي پنهاني حيوانات خانگي» در فهرست پرفروش‌ترين‌هاي سال ٢٠١٦ حضور دارند. همچنين كمپاني فاكس با فيلم ضد ابرقهرماني «ددپول» كه ٧٨٣ ميليون دلار در سراسر جهان فروش كرد و ركورد فروش فيلم «ماتريكس؛ بارگذاري مجدد» را شكست و پرفروش‌ترين فيلم درجه R تاريخ سينما نام گرفت اما مايه شرمساري فهرست ده فيلم پرفروش‌ترين‌ سال گذشته به شمار مي‌رود.


بنابراين كمپاني ديزني بيش از دو و نيم ميليون دلار در گيشه امريكا فروش داشت و چهار فيلم از پنج فيلم برتر سال از آن اين كمپاني است. زماني كه اكران «روگ وان» به پايان برسد، احتمالا ديزني تمامي اين ٥ جايگاه را از آن خود كرده است و بيش از ٢ ميليارد و ٦٠٠ ميليون دلار در گيشه امريكا و ٧ ميليارد دلار در گيشه بين‌المللي به دست آورده است. در واقع فيلم‌هاي زوتوپيا، كاپيتان امريكا و كتاب جنگل ماه مه فروش ديزني را از مرز يك ميليارد گذراندند و ديزني را سريع‌ترين استوديويي كه چنين ركوردي به دست مي‌آورد، ناميدند.
اما اگر پايين فهرست گيشه خارجي ٢٠١٦ را نگاه كنيم متوجه تنوع مخاطبان بين‌المللي مي‌شويم؛ مخاطباني كه انتخاب‌هاي‌شان از سينماي هاليوود طيف گسترده‌اي را شامل مي‌شود و اغلب اوقات از همتايان امريكايي خود متفاوت هستند.
براي مثال فيلم «بچه بريجت جونز» با بازي رنه زلوگر، ٢٤ ميليون دلار در گيشه خانگي براي كمپاني يونيورسال فروش داشت اما ١٨٨ ميليون دلار در گيشه بين‌المللي به جيب زد. «من پيش از تو» فيلم زن محور ديگري به تهيه‌كنندگي برادران وارنر است كه ٥٦ ميليون دلار فروش خانگي خود را در گيشه جهاني سه برابر كرد و ٨١ درصد مجموع فروشش را بيرون مرزهاي امريكا به دست آورد.
اما كدام كشور بيشترين نمايش‌ها را به خود اختصاص داد؟ با پايان سال ٢٠١٦ تعداد نمايش‌هاي فيلم در چين به ٤١١٧٩ رسيد. از آنجايي كه اين كشور سرمايه صنعت فيلم را در سال ٢٠١٦ افزايش داد، توانست بالاترين رقم اكران فيلم‌ها را به خود اختصاص دهد. اين اكران‌ها بسياري از فيلم‌هاي هاليوودي امسال از جمله فيلم «پياده‌روي طولاني بيلي لين بين دو نيمه» ساخته انگ لي را نجات داد. اين درام جنگي كه داستان آن در عراق مي‌گذرد، در گيشه خانگي يك ميليون و ٧٠٠ هزار دلار به دست آورد اما اكران اين فيلم در چين ٢٤ ميليون دلار فروش كرد. البته نام لي در چين شناخته شده است؛ چين كشوري است كه اين كارگردان‌زاده تايوان به نوعي گنجينه ملي به شمار مي‌رود. فيلم «واركرفت» برخلاف نظر منفي منتقدان سينمايي و عملكرد ضعيف در گيشه سينماي امريكا، با اتكا به فروش ۲۲۰ ميليون دلاري در چين به پرفروش‌ترين اقتباس سينمايي از بازي ويديويي در تاريخ سينما تبديل شد. اين فيلم به كارگرداني دانكن جونز در سراسر جهان به فروشي برابر با ۴۳۳ ميليون و ۵۰۰ هزار دلار دست پيدا كرد.

اعتماد

مد و مه/دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵

نظرات:
اخبار برگزیده