پرفروشترین کتابهای هفته اول آذر ماه در کتابفروشی های بزرگ تهران

داعش سراغ بازار کتاب رفت/ دماغ استالین چگونه شکست؟

کتاب‌های «شکسپیر و شرکا» از جرمی مرسر با ترجمه‌ی پوپه میثاقی، «من و جز من» نوشته‌ی غلامحسین ابراهیمی دینانی و آخرین اثر داستانی منتشر شده از بلقیس سلیمانی با نام «شب طاهره» برخی از نام‌های جدید در لیست پرفروش‌ها هستند

به گزارش مد و مه به نقل از ایلنا، لیست پرفروش‌های بازار کتاب تهران با شروع آذر ماه پاییز و همزمان با اختتامیه‌ی پادشاه فصل‌ها کم‌کم خمیازه‌کشان از خواب چندماهه بیرون می‌آید و لیست فروش نو نواری را در برابر مخاطبان قرار می‌دهد. کتاب‌های «شکسپیر و شرکا» از جرمی مرسر با ترجمه‌ی پوپه میثاقی، «من و جز من» نوشته‌ی غلامحسین ابراهیمی دینانی و آخرین اثر داستانی منتشر شده از بلقیس سلیمانی با نام «شب طاهره» برخی از نام‌های جدید در این لیست هستند. البته تعدادی از کتاب‌های پرمخاطب ماه‌های گذشته از جمله «جزء از کل»، «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» و «ملت عشق» هنوز هم خواهان دارند و فروش قابل قبولی را برای خود ثبت می‌کنند. کتابفروشی‌ها هم پیشخوان‌ها و قفسه‌هایشان را گردگیری کرده‌اند تا با رسیدن کتاب‌های تازه وارد ویترین‌ را از کتاب‌های چاپ اولی پرکنند.

 «شش یادداشت برای هزاره‌ی بعدی» اثر ایتالو کالوینی با ترجمه لیلی گلستان، «همسر خاموش»‌ از اس.ای هریسون و «شکستن دماغ استالین» به قلم یوجین یلچین دیگر آثار داستان‌های تازه وارد به لیست پرفروش‌ها‌ در اولین هفته‌ی آذرماه هستند. البته کتاب‌هایی مثل «جنون هوشیاری» داریوش شایگان و «مردم در سیاست ایران»  به همراه سه‌ اثر «از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان)» که گفت‌گوی حسن قباد با این شخصیت فرهنگی را شامل می‌شود، «ما ایرانیان» و «قرة العین» هم برای چندمین هفته‌ی متوالی در لیست پرفروش‌ها جا خوش کرده‌اند. همچنین رمان‌های «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» زویا پیرزاد و «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» به قلم بیژن نجدی کتاب‌های نسبتا قدیمی هستند که این هفته بازهم مورد توجه کتابخوان‌ها قرار گرفتند و در لیست کتاب‌های پرفروش‌های اولین روزهای آذرماه دیده می‌شوند.  

علاوه بر این‌ها کتاب «ده روز با داعش، در دل خلافت اسلامی» از یورگن تودن‌هوفر اثری با حال و هوای سیاسی-اجتماعی است که در این لیست دیده می‌شود و کتاب «دانشنامه اصطلاحات ابن عربی (ترجمه کتاب المعجم الصوفی، الحکمه فی حدود الکلمه)» نوشته‌ی سعاد الحکیم با ترجمه سیدناصر طباطبایی که به شرح ۷۰۶ اصطلاح نزد ابن‌عربی پرداخته، هم جایگاه کتاب‌های تاریخی و صوفی را در لیست پرفروش‌ها حفظ کرده و یکی از کتاب‌های پرمخاطب این هفته بوده است.

ناشرانی چون مروارید، ثالث، مرکز و چشمه بیشترین آثار را در فهرست این‌ هفته‌ی پرفروش‌‌ترین کتاب‌های کتابفروشی‌های تهران داشته‌اند.

این گزارش، آثار پرفروش‌ برخی کتابفروشی‌های معروف تهران از 30 آبان‌ماه تا 5 آ‌ذر‌ماه را بررسی کرده است.

کتابفروشی انتشارات مولی: استقبال مراجعان این فروشگاه از «مردم در سیاست ایران» یرواند آبراهامیان با ترجمه‌ی بهرنگ رجبی قابل توجه بوده و این کتاب را در صدر فهرست پرفروش‌های این فروشگاه قرار داده است. همچنین کتاب «دانشنامه اصطلاحات ابن عربی (ترجمه کتاب المعجم الصوفی، الحکمه فی حدود الکلمه)» رده دوم لیست فروش را به خود اختصاص داد و اثری شامل مجموعه سخنرانی‌های ایراد شده در نشست‌های «دیگری و دیگر هراسی» یعنی، «من و جز من» نیز در جایگاه سوم این فهرست ایستاد. روایت مهدی نورمحمدی از زندگی، عقاید و تفکرات طاهره قرة ‌العین، تحت عنوان «قرة‌ العین (زندگی، عقیده و مرگ)» هم این هفته مورد توجه ویژه‌ی مراجعان کتابفروشی مولی قرار گرفته و در لیست پرفروش‌ها دیده می‌شود. همچنین اثر ژان پل سارتر که نگاه او به مسائل هستی‌شناسانه و پدیدارشناختی را ارائه می‌کند و گویا بسیار تحت تاثیر «هستی و زمان» هایدگر نگاشته شده، یعنی «هستی و نیستی» نیز، دیگر کتاب پرفروش مولی معرفی شد.

کتابفروشی نشر مرکز: کتاب‌های داستانی «شکسپیر و شرکا» از جرمی مرسر و «شش یادداشت برای هزاره‌ی بعدی» که درواقع مجموعه مقالات ایتالو کالوینو و در حکم وصیت‌نامه ادبی او تلقی می‌شود در جایگاه ابتدایی لیست پرفروش‌های کتابفروشی نشر مرکز ایستاده‌اند و واکاوی تاریخی- اجتماعی خلقیات ایرانی یعنی، «ما ایرانیان» از مقصود فراستخواه رده‌ی بعدی لیست فروش را به خود اختصاص داده است. همچنین دو اثر د استانی شناخته‌ شده‌ی، «چراغ ها را من خاموش می‌کنم» و «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» از دیگر کتاب‌های داستانی مورد علاقه مشتری‌های این کتابفروشی در هفته‌ی ابتدایی آذرماه معرفی شد.

کتابفروشی ارغوان: آخرین اثر داستانی بلقیس سلیمانی، با نام «شب طاهره» در جایگاه ابتدایی لیست پرفروش‌های کتابفروشی ارغوان ایستاده و رمان عامه‌پسند «بسته به جونم»‌ عاطفه منجزی فصیحی رده دوم لیست فروش را به خود اختصاص داده است. رمان جنجالی «همسر خاموش» نوشته‌ی اس.ای هریسون با ترجمه‌ی مریم مفتاحی و ده روز با داعش، در دل خلافت اسلامی» از یورگن تودن‌هوفر نیز در این کتابفروشی‌ جزو پنچ کتاب اول مورد استقبال واقع شده قرار دارند. علاوه بر این‌ها «چقدر خوبیم ما» از ابراهیم رها که به عادات و خلقیات ایرانی با نگاهی طنز نگاه کرده؛ هم برای مشتری‌های این فروشگاه جذابیت داشته و به عنوان یکی از کتاب‌های محبوب در این فروشگاه معرفی شده‌ است.

کتابفروشی نشر مروارید: همچون چند هفته‌‌ی گذشته داستان انیس لودویگ که در سال 2013 برنده جایزه ی خانه مطبوعات فرانسه شد با نام «کمی قبل از خوشبختی» در جایگاه ابتدایی لیست پرفروش‌های کتابفروشی مروارید ایستاده و جدیدترین روایت داستانی زندگی در شوروی استالینی از زبان کودکی ده ساله به نام ساشا زایچیک که پسر یک پلیس مخفی شوروی است یا همان، «شکستن دماغ استالین» رده دوم لیست فروش را به خود اختصاص داده است. البته فروش دو اثر غیرداستانی «خنده بهترین دارو، )نیروی شفابخش شادی و شوخ‌طبعی(» از رابرت هولدن و «چقدر خوبیم ما» هم درخور توجه بوده و این دو کتاب در لیست فهرست پرفروش‌ها‌ی اولین هفته‌‌ی آذر رتبه‌های خوبی دارند. همچنین اولین اثر از سه گانه‌ی راب اسمیت که دستمایه‌ی کار سینماگران نیز قرار گرفته، یعنی «کودک 44» هم از دیگر کتاب‌های محبوب این فروشگاه بود که در روزهای ابتدایی آذر‌ماه مورد توجه مخاطبان واقع شد.

کتابفروشی مهرگان: مثل خیلی از هفته‌ها، اثر خاویر کرمنت درباره‌ی خطرناک‌ترین بیماری قرن که به نام «بی‌شعوری» می‌شناسیم، رتبه‌ی ابتدایی فروش این کتابفروشی را در اختیار دارد و بعد از آن‌ داستان عامه‌پسند «بسته به جونم» از عاطفه منجزی ایستاده است. همچنین پرفروش‎ترین کتاب سال 2015 در جهان که تنها چند ماه پس از انتشار رکورد فروش افسانه‎ای کتاب هری پاتر را شکست، تحت عنوان «دختری در قطار» با ترجمه‌ی فرانک سالاری و  رمان «کنج بهشت» نوشته‌ی تکین حمزه‌لو در لیست پرفروش‌های مهرگان دیده می‌شوند و دو رتبه‌ی سوم و چهارم  لیست پنج تایی کتاب‌های پرفروش در این فروشگاه را به خود اختصاص داده‌اند. البته تفسیر داریوش شایگان از اشعار بودلر با نام «جنون هوشیاری» نیز به عنوان پنجمین کتاب پرفروش کتابفروشی مهرگان معرفی شد.

شهر کتاب نیاوران (باهنر): دو اثر داستانی «جزء از کل» نوشته‌ی استیو تولز و «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» از هاروکی موراکامی که در چند ماه اخیر مورد توجه کتابخوان‌ها قرار داشته‌اند این هفته هم‌ جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های این فروشگاه بوده‌اند. البته داستان‌ «دختری در قطار» از پائولا هاوکینز که در سطح جهانی نیز پرفروش محسوب می‌شود از نشر میلکان و «ملت عشق» الیف شافاک هم جزو آثار داستانی پرمخاطب شهرکتاب نیاوران معرفی شده‌اند. علاوه بر این‌ها کتاب «شب طاهره» نوشته‌ی بلقیس سلیمانی که همچون دیگر آثار این نویسنده به سال‌های دهه 60 و دغدغه‌ها و التهاب آن روزها پرداخته است، هم جایگاه خوبی را در لیست پرفروش‌های شهرکتاب نیاوران داشته و پنجمین کتاب پرفروش این کتابفروشی شناخته شد.

شهرکتاب بخارست (بهشتی): ترجمه‌ی گلی امامی از «جستارهایی در باب عشق» آلن دوباتن‌  هم که توسط نشر نیلوفر شده در فهرست پرفروش‌های این فروشگاه در هفته گذشته حضوری پررنگ داشته است. در کنار این کتاب‌ که در رتبه‌‌‌ی اول فهرست پرفروش‌‌ها قرار گرفته‌، دو اثر تخصصی در حوزه‌ی ادبیات با نام‌های «جنون هوشیاری»‌ نوشته‌ی داریوش شایگان و «از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان)» هم رتبه خوبی در لیست پرفروش‌های این کتابفروشی را به خود اختصاص داده‌‌اند. همچنین تفسیر یرواند آبراهامیان از چگونگی حضور ایرانیان در سیاست با نام «مردم در سیاست ایران» و «چقدر خوبیم ما در رده‌ی بعدی این فهرست قرار گرفته‌اند.

شهرکتاب مرکزی: «شب طاهره»‌ی بلقیس سلیمانی و «ته خیار» که سی داستان طنز کوتاه از هوشنگ مرادی‌کرمانی را شامل می‌شود؛ دو داستان و رمان ایرانی هستند که در این کتابفروشی‌ جزو پنچ کتاب مورد استقبال مخاطبان معرفی شدند. رتبه‌‌ی بعدی جدول هم در اختیار زمینه‌کاوی تاریخی و اجتماعی خلقیات ایرانی، یعنی «ما ایرانیان» از مقصود فراستخواه است. همچنین «بی‌شعوری» خاویر کرمنت و رمان معروف «کوری» از ژوزه ساراماگو با ترجمه‌ی مینو مشیری هم، چهارمین و پنجمین کتاب پرفروش این فروشگاه در آغاز آخرین ماه پاییز بودند.

کتاب‌های پرفروش هفته‌ی اول آذر

ردیف عنوان کتاب نام نویسنده/ مترجم ناشر قیمت (تومان) درباره‌ی  کتاب
1 شکسپیر و شرکا جرمی مرسر/ پوپه میثاقی مرکز 23500 یک سرگذشت‌نامه درباره‌ی نویسندگان قرن بیستم کانادا
2 من و جز من غلامحسین ابراهیمی‌دینانی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران 18000 مجموعه سخنرانی‌های ایراد شده در نشست‌های «دیگری و دیگر هراسی»
3 شب طاهره بلقیس سلیمانی ققنوس 9000 داستان زندگی طاهره در سال‌های دهه‌ی 60
4 شش یادداشت برای هزاره‌ی بعدی ایتالو کالوینو/ لیلی گلستان مرکز 9500 مجموعه مقالاتی از ایتالو کالوینو که به‌مثابه وصیت‌نامه ادبی او تلقی می‌شود.
5 شکستن دماغ استالین یوجین یلچین/ شهاب‌الدین عباسی مروارید 11000 داستانی از زندگی در دوره‌ی استالین
6 جنون هوشیاری داریوش شایگان نظر 35000 نگاه داریوش شایگان به اشعار بودلر
7 از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان) حسن فیاد ثالث 18000 یک گفت‌گو از حسن فیاد با ابراهیم گلستان
8 ده روز با داعش، در دل خلافت اسلامی یورگن تودنف هوفر/ علی عبداللهی و زهرا معین‌الدینی کوله پشتی 20000 روایت تکان دهنده و جذابی است از سفر ده روزه‌ی نویسنده و روزنامه‌نگار معروف آلمانی به دل داعش
9 همسر خاموش ای اس ای هریسون/ مریم مفتاحی آموت 18500 این رمان ماه‌هاست در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز و آمازون و ساندی تایمز قرار دارد.
10 کودک 44 تام راب اسمیت/ نادر قبله‌ای مروارید 23000 پرتره‌ای داستانی با چاشنی واقعیت از دوران سیاسی و اجتماعی روسیه در عصر استالین

 

مد و مه/جمعه ۰۶ آذر ۱۳۹۴

نظرات:
اخبار برگزیده