نهنگ عنبر به کارگردانی سامان مقدم اجازه کران در سینماهای حوزه هنری را نیافت!

فیلم سینمایی نهنگ عنبر به کارگردانی سامان مقدم از چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت در سینماهای تهران اکران شد اما سینماهای حوزه هنری فیلم را نمایش نمی‌دهند.

به گزارش مد و  مه غلامرضا فرجی مدیر پخش حوزه هنری در گفتگو با ایلنا؛ گفت: اینکه گفته می‌شود حوزه هنری فیلم نهنگ عنبر را تحریم کرده؛ صحیح نیست.

وی ادامه داد: هم اکنون دو فیلم آتیش بازی و اسب سفید پادشاه با حوزه هنری قرار داد دارند لذا سالن‌های سینماهای حوزه هنری برای اکران این دو فیلم درنظر گرفته شده است. به همین دلیل امکان نمایش فیلم نهنگ عنبر در سالن‌های حوزه هنری وجود ندارد و اصلا بحث تحریم فیلم مطرح نیست.

سازندگان فیلم سینمایی نهنگ عنبر نیز این مسئله که فیلم توسط حوزه هنری تحریم شده است را تایید نکردند

فیلم سینمایی «نهنگ عنبر» به کارگردانی سامان مقدم از چهارشنبه (۳۰ اردیبهشت) در سینماهای تهران اکران شده است.

فیلمنامه فیلم «نهنگ عنبر» را مانی باغبانی و مونا زاهد نوشته‌اند و رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، امیرحسین رستمی، نادر سلیمانی، امید روحانی، حسین سلیمانی و هانیه توسلی در آن ایفای نقش کرده‌اند.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: ارژنگ صنوبر شخصیتی چهل ساله است که همراهش می‌شویم تا تجربه‌های متفاوت و پیچیده‌اش از عشق و مصائبی که در زندگی دچارش می‌شود را برایمان بازگو کند.

مد و مه/یکشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۴

نظرات:
۱۳۹۴/۰۳/۰۹ ۱۰:۵۰:۵۷ محمد شریعت پناه

به نام خدا سرنوشت ناخواسته نگاهی به فیلم «نهنگ عنبر» به کارگردانی سامان مقدم درحوزه روان شناسی اجتماعی این موضوع مطرح است که عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی به چه میزان در پیشرفت و موفقیت انسان ها نقش دارند؟ برخی هر دو عامل را به یک میزان موثر می دانند و برخی عوامل محیطی و شرایط زندگی را بیشتر بر عوامل ژنتیکی وراثتی ترجیح می دهند. بدیهی است محیط در شکوفایی توانایی ها و استعدادهای ذاتی بسیار نقش دارد و شرایط سیاسی حاکم بریک کشور، وضعیت اقتصادی، موقعیت جغرافیایی ، هنجارها و آداب و رسوم رایج اجتماعی و پارامترهایی از این دست از مولفه های تشکیل دهنده شخصیت و رفتار انسان ها به شمار می آیند و سرنوشت آنان را رقم می زند. فیلم نهنگ عنبر به کارگردانی سامان مقدم که به لحاظ مضمونی شباهت هایی به فیلم توقیف شده او به نام صد سال به این سال ها دارد، نیم قرن زندگی مردی را روایت می کند که زندگی اش تحت تاثیر تحولات سیاسی و اجتماع با فرازونشیب های زیادی مواجه می شود وعمر او درحسرت و آرزوی داشتن یک زندگی آرام و بی دغدغه سپری می گردد. ارژنگ صنوبر (رضا عطاران) راوی سرگذشت خویش است او از والدین ، نامزد ، دوستان و تاثیر شرایط اجتماعی بر زندگی فردی و خصوصی خود سخن می گوید .روایت پنجاه سال زندگی ارژنگ در حقیقت مرور مهم ترین رویدادهای تاریخی ایران در دهه های اخیراست رویدادهایی مانند؛ پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، انقلاب فرهنگی وبازگشایی دانشگاه ها،تحریم های همه جانبه امریکا علیه ایران ، شکل گیری رانت خواران،افزایش فساد،... . سامان مقدم در این فیلم برخی ازسیاست هاوبرنامه های ناکام فرهنگی جامعه را به نقد می کشد و عملکرد مدیران بر زندگی مردم را به نمایش می گذارد. سیاست ها و برنامه هایی که با صرف هزینه های بالا و نابودی فرصت ها با پیامدهای ناگواری همراه بود و متاسفانه با گذشت سال ها برخی از این سیاست و برنامه های ناکارآمد کماکان در جامعه دنبال می شود. ارژنگ فیلم نهنگ عنبر، دلباخته دختر جوانی به نام رویا (مهناز افشار ) است که او نیز در آرزوی داشتن زندگی آیده آل بسر می برد وتصور می کند با مهاجرت از ایران می تواند رویاهای خود را تعبیرنماید و در سرزمین فرصت ها به آرزوهای خود دست پیدا کند ، اما او نیز بهترین لحظات عمرش تلف می شود و در حسرت یک زندگی زناشویی پاینده می سوزد. فضای کلی فیلم همانند سئوالی که ارژنگ مطرح می کند و می گوید چرا من ؟ چرا تو؟ چرا اینجا ، این سئوال را به ذهن متبادر می سازد، به راستی چه کسی مقصراین وضعیت است و چرا زندگی این زوج جوان این گونه رقم خورد؟! فیلم سرگرم کننده و تامل برانگیز است به سهولت مخاطبان را با خود همراه می سازد و قادر است لبخند را بر لبان آنان بنشاند . ایفای نقش بازیگران چشمگیر است و هنرمندی سعید ملکان در گریم چهره رضا عطاران تحسین برانگیز و خلاقانه از کار درآمده همچنین موسیقی فیلم نیز هماهنگ با فضای آن تولید گشته و یاریگر صحنه هاست و اگرفیلم شانس حضور در جشنواره بین المللی فیلم فجررا یافته بود جوایزی کسب می کرد. سامان مقدم کارگردان خوش ذوقی است و کارنامه قابل قبولی در ساخت فیلم و سریال دارد. او زیبایی های جامعه را می بیند و ازکژی های و ناهنجاری ها رنج می برد و تلاش می کند با نگاهی ژرف به رسالت هنری خود جامه عمل بپوشاند موضوعی که شایسته است از نگاه مدیران فرهنگی دور نماند و شرایط را برای فعالیت بیشتر ایشان فراهم نمایند. محمد شریعت پناه عضو انجمن منتقدان سینمای ایران

اخبار برگزیده